Zamknij

Zabójstwo Chaszodżdżiego. Donald Tusk komentuje

Redakcja
24.10.2018 10:23
na zdj. przyjaciółka Dżamala Chaszodżdżiego
fot. PAP/EPA

Donald Tusk skomentował w środę sprawę zabójstwa saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego. Jak zapewnił w zamieszczonym na Twitterze poście, wyjaśnienie okoliczności śmierci publicysty jest dla Europy priorytetowe.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

„Szokujące zabójstwo saudyjskiego dziennikarza to okrutna zbrodnia. Nawet najmniejszy ślad hipokryzji przyniósłby nam wstyd. Jedynym interesem Europy jest ujawnić wszystkie szczegóły, niezależnie od tego, kto za tym stoi” – napisał w środę szef Rady Europejskiej na Twitterze.

We wtorek przeszukano samochód należący do saudyjskiego konsulatu w Stambule. Jak podała telewizja CNN Turk, na którą powołuje się Reuters, śledczy znaleźli w nim dwie walizki i inne rzeczy. Nie jest jasne, czy należą one do Chaszodżdżiego.

Samochód znaleziono dzień wcześniej na podziemnym parkingu w Sultangazi – europejskiej dzielnicy Stambułu. Tego dnia Arabia Saudyjska nie pozwoliła jednak władzom Turcji przeszukać pojazdu.

Wystąpienie prezydenta Erdogana

Także we wtorek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podczas swojego wystąpienia parlamencie stwierdził, że brutalne zabójstwo Chaszodżdżiego było w pełni zaplanowane i umotywowane politycznie. Zażądał od saudyjskich władz ujawnienia miejsca, w którym ukryto zwłoki dziennikarza.

Zobacz także

Chwilę potem telewizja Sky News poinformowała, że szczątki Dżamala Chaszodżdżiego odnaleziono w ogrodzie domu konsula generalnego Arabii Saudyjskiej w Stambule. Ciało publicysty miało być poćwiartowane, a twarz oszpecona. Stacja powołała się na własne źródła.

Zobacz także

Rodzina dziennikarza rozmawiała we wtorek telefonicznie z prezydentem Turcji, który złożył najbliższym Chaszodżdżiego kondolencje. Tego samego dnia z krewnymi publicysty spotkali się też saudyjski monarcha i następca tronu.

mid-epa07113469
fot. PAP/EPA

Oświadczenie Arabii Saudyjskiej

Dżamal Chaszodżdżi 2 października wszedł do konsulatu Arabii Saudyjskiej w Stambule i zniknął.

Choć początkowo władze Arabii Saudyjskiej utrzymywały, że dziennikarz opuścił saudyjski konsulat, po ponad dwóch tygodniach od jego zaginięcia przyznały, że Chaszodżdżi zginął w konsulacie.

Zobacz także

Saudyjska agencja prasowa SPA poinformowała, że dziennikarz poniósł śmierć podczas kłótni i bójki na pięści z „wieloma osobami”. W niedzielę szef MSZ Arabii Saudyjskiej Adil ad-Dżubeir oświadczył, że zabójstwo Chaszodżdżiego to był „ogromny i poważny błąd”. Zaznaczył, że Rijad nie zna szczegółów zajścia w konsulacie w Stambule.

Dżamal Chaszodżdżi pisał m.in. na łamach amerykańskiego dziennika „Washington Post”. Krytykował władze w Rijadzie, a zwłaszcza następcę tronu, księcia Muhammada ibn Salmana.

RadioZET.pl/PAP/JŚ