Zamknij

Zabójstwo brytyjskiego posła. Policja: To był akt terroru

16.10.2021 09:19
Zabójstwo posła Davida Amessa było aktem terroru
fot. PAP/EPA/ANDY RAIN

Brytyjska policja podała w nocy z piątku na sobotę, że zabójstwo posła Davida Amessa było aktem terroru. Śledztwo w tej sprawie prowadzi jednostka antyterrorystyczna.

Zabójstwo posła partii Konserwatywnej Davida Amessa wstrząsnęło Wielką Brytanią. 69-letni Amess, długoletni poseł rządzącej obecnie Partii Konserwatywnej, został w piątek tuż po godz. 12. wielokrotnie dźgnięty nożem przez napastnika.

Do zdarzenia doszło w miejscowości Leigh-on-Sea w tamtejszym kościele metodystów, gdzie Amess spotykał się z wyborcami ze swojego okręgu. Mimo podjętej natychmiast akcji reanimacyjnej poseł zmarł.

Zabójstwo posła W. Brytanii. Policja: Był to akt terroru

Pierwsze ustalenia wskazywały "na potencjalną motywację związaną z islamistycznym ekstremizmem". Jak poinformowała policja, w związku ze śledztwem przeszukano dwa miejsca w Londynie. 25-letni podejrzany, według mediów obywatel brytyjski pochodzący z Somalii, znajduje się w areszcie.

Śledczy uważają, że zabójca posła Amessa działał sam. Podejrzany o zabójstwo został zatrzymany na miejscu zbrodni. Policja już wcześniej oświadczyła, że nie poszukuje nikogo innego w związku z tym zdarzeniem.

Amess był jednym z najstarszych stażem brytyjskich posłów. Był zdeklarowanym eurosceptykiem i przed referendum w 2016 roku poparł brexit. To drugie zabójstwo brytyjskiego posła w ostatnich latach. W czerwcu 2016 roku na kilka dni przed referendum w sprawie brexitu w swoim okręgu zamordowana została laburzystowska posłanka Jo Cox.

RadioZET.pl/PAP

C