Zamknij

Zdaniem Trumpa zaginiony saudyjski dziennikarz nie żyje. "To jest bardzo smutne"

Redakcja
18.10.2018 23:28
Zaginięcie Dżamala Chaszodżdżiego. Zdaniem Trumpa saudyjski dziennikarz nie żyje
fot. PAP/EPA/SEDAT SUNA

W ocenie prezydenta USA Donalda Trumpa zaginiony saudyjski dziennikarz Dżamal Chaszodżdżi nie żyje. Podkreślił, że jeśli za jego śmierć są odpowiedzialne władze w Rijadzie, reakcja Waszyngtonu będzie "bardzo surowa".

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Trump po raz pierwszy publicznie wyraził opinię, że Chaszodżdżi prawdopodobnie został zabity. - Tak mi się wydaje i jest to bardzo smutne - powiedział dziennikarzom podczas podróży Air Force One.

Kilka godzin wcześniej sekretarz stanu USA Mike Pompeo powiedział, że Arabia Saudyjska potrzebuje jeszcze kilka dni na zakończenie śledztwa w sprawie zaginionego dziennikarza.

Zobacz także

2 października publikujący m.in. w "Washington Post" Chaszodżdżi wszedł do konsulatu Arabii Saudyjskiej w Stambule, by załatwić formalności związane ze ślubem, po czym ślad po nim zaginął.

Turcja podejrzewa, że krytyczny wobec rządów następcy saudyjskiego tronu dziennikarz został zamordowany w konsulacie, a jego ciało zostało stamtąd wywiezione. Rijad zdecydowanie tym zarzutom zaprzecza.

Zobacz także

Według najnowszych doniesień amerykańskiego dziennika "The New York Times", władze Arabii rozważają obwinienie za śmierć dziennikarza zastępcę szefa saudyjskiego wywiadu gen. Ahmada Asiriego. W ten sposób mają zostać odsunięte oskarżenia, które pojawiają się pod adresem następcy tronu Muhammada ibn Salmana. 

Z apelem do władz Tureckich, aby one zwróciły się do ONZ z prośbą o międzynarodowe śledztwo w sprawie Chaszodżdżiego, wystąpiły cztery organizacje broniące praw człowieka: Amnesty International, Reporterzy Bez Granic, Human Rights Watch oraz Komitet Ochrony Dziennikarzy. Ich zdaniem to jedyny sposób na uniknięcie tuszowania śladów po domniemanym zabójstwie Saudyjczyka.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/AFP/PTD