Zamknij

Zaginięcie dziennikarza „The Washington Post” - jest reakcja króla Arabii Saudyjskiej

Redakcja
15.10.2018 14:53
Zaginięcie dziennikarza „The Washington Post” - jest reakcja króla Arabii Saudyjskiej
fot. PAP/EPA

Król Arabii Saudyjskiej Salman polecił prokuraturze wszczęcie wewnętrznego śledztwa w sprawie zaginięcia saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego – poinformowała w poniedziałek Agencja Reutera, powołując się na anonimowe źródło saudyjskie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

2 października, publikujący m.in. w „The Washington Post”, Chaszodżdżi wszedł do konsulatu Arabii Saudyjskiej w Stambule, by załatwić formalności związane z planowanym ślubem, po czym ślad po nim zaginął.

Ankara podejrzewa, że krytyczny wobec rządów następcy saudyjskiego tronu księcia Muhammada ibn Salmana dziennikarz został zamordowany w konsulacie, a jego ciało zostało poćwiartowane i wywiezione. Rijad zaprzecza.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Saudyjski dziennikarz został zabity w konsulacie? "To było jak w Pulp Fiction"

– Król polecił prokuratorowi publicznemu wszczęcie wewnętrznego śledztwa w sprawie Chaszodżdżiego na podstawie informacji od wspólnej ekipy w Stambule – cytuje Reuters anonimowego przedstawiciela saudyjskich władz.

Agencja Associated Press podaje, powołując się na anonimowego przedstawiciela tureckiego MSZ, że prawdopodobnie jeszcze w poniedziałek Turcja i Arabia Saudyjska przeprowadzą wspólną „inspekcję” konsulatu.

Władze Turcji zaakceptowały w zeszłym tygodniu saudyjską propozycję utworzenia wspólnej grupy roboczej do zbadania sprawy zaginięcia dziennikarza. Król Salman i prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podkreślili w niedzielę w rozmowie telefonicznej znaczenie utworzenia takiej grupy.

W poniedziałek prezydent USA Donald Trump poinformował na Twitterze, że wysyła do Arabii Saudyjskiej sekretarza stanu USA, by spotkał się z królem Salmanem.

Prezydent USA ostrzegł wcześniej, że Arabia Saudyjska zostanie „surowo ukarana”, jeśli potwierdzi się, że Chaszodżdżi został zabity na jej zlecenie.

RadioZET.pl/PAP/JŚ