Zamknij

„Polaryzacja”, „klimat nienawiści”. Zagraniczne media o sytuacji w Polsce

Redakcja
15.01.2019 13:15
„Polaryzacja”, „klimat nienawiści”. Zagraniczne media o sytuacji w Polsce
fot. J.GRACZYNSKI/East News

Czy głębokie podziały i klimat wrogości w polskiej polityce mogły przyczynić się do zabójstwa Pawła Adamowicza? We wtorek zastanawia się nad tym europejska prasa. Niemieckie dzienniki piszą o „konsekwencjach nienawiści”, a włoskie o przekroczonym „progu alarmowym”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Prasa niemiecka

Niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” podkreśla, że kiedy jeszcze trwała walka lekarzy o życie Adamowicza, w kraju „rozgorzała debata o odpowiedzialności polityki za ten czyn”, a wyrażane przez wszystkie obozy polityczne smutek i przerażenie po jego śmierci „nie zdołały przysłonić tej polaryzacji”.

Według gazety Adamowicz, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polityków w Polsce, był „od lat jedną z postaci znienawidzonych przez polską prawicę”. Przypomina dochodzenie w sprawie jego deklaracji majątkowych i to, że w 2017 roku Młodzież Wszechpolska wystawiła mu fikcyjny akt zgonu po deklaracji, że Gdańsk jest otwarty na uchodźców.

„Polska prawica od dawna nienawidzi także Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zarzucając tej organizacji podkopywanie narodowych i religijnych wartości” – pisze niemiecki dziennik. Swoim czytelnikom tłumaczy, że po dojściu PiS do władzy telewizja publiczna przestała transmitować finał WOŚP, a w ubiegłym tygodniu wyemitowała satyryczny program „Plastusie”, w którym „wśród antysemickich aluzji Owsiak został przedstawiony jako marionetka opozycji”.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Owsiak ostro o animacji na swój temat. ''TVP chciała zniesławić, zeszmacić, obrzydzić ideę Orkiestry"

Także „Sueddeutsche Zeitung” zaznacza, że atak na Adamowicza „wywołał przerażenie także dlatego, że ton w i tak spolaryzowanej polskiej polityce bardzo się zaostrzył, przede wszystkim za sprawą prawicowych ugrupowań i mediów”.

O śmierci prezydenta Gdańska na pierwszej stronie pisze również „Die Welt”, który również zauważa, że „zbrodnia wywołała w Polsce debatę o hejcie w internecie oraz o często agresywnym i radykalnym języku używanym w sporze między zwolennikami [...] PiS a opozycją”.

Zobacz także

„Tagesspiegel” podkreśla z kolei, że po zmianie władzy w 2015 roku rząd i Kościół Katolicki wycofały swoje poparcie dla WOŚP, a dla opozycji datki na ten cel stały się „polityczną deklaracją wymierzoną w rząd PiS”.

Prasa włoska

Zdaniem włoskiego dziennika „La Repubblica” zabójstwo prezydenta Gdańska pokazuje, że „konflikt polityczny w Polsce przekroczył próg alarmowy”. Gazeta, która analizie tragedii poświęciła trzy strony, podkreśla, że „brutalna śmierć Adamowicza w mieście symbolu Solidarności odzwierciedla zajadłość sporu między rządem a liberalną opozycją”. Przypomniane zostały słowa prezydenta Gdańska z ostatniego wywiadu dla tego dziennika, że „po nienawiści słownej następuje ta fizyczna”.

PRZECZYTAJ TEŻ: Ostatnie słowa Pawła Adamowicza. ''To jest cudowny czas dzielenia się dobrem''

Jak relacjonuje z kolei „Corriere della Sera”, obecnie „jednoczą się w żałobie wszystkie siły polityczne, lecz kraj zastanawia się nad klimatem nienawiści, który zatruł debatę publiczną”.

„La Stampa” pisze o „szokującej śmierci prezydenta – obrońcy praw obywatelskich” i dodaje, że Adamowicz był nie tylko prezydentem miasta, „był twarzą innej Polski, postępowej i otwartej, która walczyła o wolność i która z wolności nie chce zrezygnować” i „symbolem opozycji wobec rządu”.

Stołeczne „Il Messaggero” pisze natomiast o „wątpliwościach” co do tego, że był to „czyn psychopaty” i cytuje opinie o zbrodni politycznej. Również ta gazeta zwraca uwagę na szok i „klimat nienawiści” w Polsce.

RadioZET.pl/PAP/JŚ