Zamknij

Bunt niemieckich supermarketów przeciwko zakazowi handlu w niedzielę

Redakcja
31.05.2017 15:06
Bunt niemieckich supermarketów przeciwko zakazowi handlu w niedzielę
fot. flickr

Polska szykuje się do wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę. Tymczasem w Niemczech przedstawiciele sklepów zaczynają walczyć o złagodzenie obowiązujących ograniczeń. Zdaniem handlowców, Niemcy i tak robią zakupy tego dnia, tyle, że w Polsce lub w Holandii.

Nasi zachodni sąsiedzi w niedziele zakupy mogą robić jedynie na stacjach benzynowych i na dworcach lub lotniskach. Ich przepisy należą do najbardziej restrykcyjnych w całej Europie. – Właściciele kilku sieci domów towarowych utworzyli platformę, która ma walczyć o zmianę prawa. Należą do niej m. in. Karstadt, sieć Galeria-Kaufhof, Kadewe oraz właściciele miejskich centrów handlowych – podał cytowany przez PAP niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

10 niedziel w roku

Niemieccy handlowcy nie liczą na pełne przywrócenie możliwości handlu w niedzielę. Założeniem grupy jest wywalczenie dziesięciu niedziel w roku.

Jak do tej pory jedynie 8 z 28 państw Unii Europejskiej posiada znaczące ograniczenia handlu w niedzielę. Niemieccy handlowcy twierdzą, że przez swoje prawo czują się dyskryminowani względem sklepów internetowych.

Dramat handlowców

Zakaz handlu w niedzielę w Polsce może poważnie uderzyć w handel przygraniczny. Tysiące Polaków z przygranicznych miast zarabiają dzięki temu, że w Niemczech sklepy są zamknięte. – Rozbudowana infrastruktura handlowo-usługowa, w tym również restauracje, stacje benzynowe i apteki, informacje w dwóch językach oraz godziny otwarcia dopasowane do preferencji obcokrajowców. Jeden z najbardziej restrykcyjnych zakazów handlu w niedzielę obowiązujący w Niemczech, stał się motorem rozwoju branży handlowej, a tym samym wzrostu zatrudnienia przy zachodniej granicy. Niemieccy klienci nie bez powodu odwiedzają polskie sklepy właśnie w niedzielę – wyjaśniał Radosław Knap, dyrektor Polskiej Rady Centrów Handlowych.

Zobacz także

RadioZET.pl/Interia.pl/PAP/Gazeta.pl/strz