Zamknij

W Belgii zakazali zabijania zwierząt w rytualny sposób

Redakcja
09.05.2017 22:00
W Belgii zakazali zabijania zwierząt w rytualny sposób
fot. Youtube

Władze Belgii zakazały zabijania zwierząt w sposób rytualny na terenie całej Walonii. Zakaz dotyczy zarówno mięsa koszernego jak i halal. Europejski Kongres Żydów potępił rząd w Brukseli, nazywając jego decyzję „skandaliczną”.

Walońska komisja środowiska jednomyślnie przyjęła wprowadzenie zakazu uboju rytualnego zarówno halal (dla Muzułmanów) jak i koszer (dla Żydów). Oba sposoby zabijania zwierząt polegają na tym, że podrzyna się zwierzęciu gardło i powoli czeka, aż się wykrwawi.

Jeśli ubój ma być „halal”, musi spełniać kilka warunków: zwierzę powinno być zwrócone w kierunku Mekki, uboju musi dokonywać muzułmanin, który w trakcie czynności musi wypowiedzieć formułę „bismillah”.

Zasady uboju koszernego mówią, że zabicia zwierzęcia musi dokonać wykwalifikowany rzeźnik (szojchet), który w swojej pracy używa nieząbkowanego noża. Szojchet płynnym ruchem przecina żyły szyjne, tętnice, przełyk i krtań.

Krytyka obrońców praw zwierząt

Oba sposoby są krytykowane przez obrońców praw zwierząt. Ich argumentem jest fakt, że zwierzęta zabijane w sposób rytualny cierpią, co w dzisiejszych czasach można zlikwidować do minimum. Zakaz, jaki ustanowił rząd w Belgii, spotkał się z krytyką środowisk żydowskich i muzułmańskich.

RadioZET.pl/polishexpress.co.uk/Wikipedia/strz