Zamknij

Gigantyczne pożary lasów na wyspie. Ewkauowano turystów i mieszkańców wsi

15.09.2019 20:57
Gigantyczne pożary lasów na wyspie. Ewkauowano turystów i mieszkańców wsi
fot. AnjaJantienElsien/Twitter/Printscreen

Zagraniczne media informują o potężnych pożarach, które pochłaniają lasy w południowej części greckiej wyspy Zakynthos. Z zabójczym żywiołem obecnie walczy około 100 strażaków. Płomienie docierają już do hoteli, z których wcześniej ewakuowano turystów. Służby ewakuowały również mieszkańców dwóch wiosek, czyli łącznie około 200 osób.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Sieć obiegają wstrząsające nagrania pożaru, wykonane przez ludzi przebywających obecnie na Zakynthos. Na udostępnionych w sieci materiałach wideo widać ogromne kłęby dymu i rozprzestrzeniający się ogień.

Mieszkańcy wyspy apelują o pomoc. Jak napisała na Twitterze grecka reporterka Aliz Koletas, przebywający na Zakynthos potrzebują przede wszystkim wody i żywności.

"Mój mąż znajduje się dosłownie na pierwszej linii (pożaru – red.), a straż pożarna usiłuje ugasić płomienie., Potrzebujemy wody i jedzenia! Proszę, pomóżcie jeśli możecie" – apelowała. Dodała, że na rzecz ofiar pożaru powstała już zbiórka pieniężna. Na swoim Twitterze zamieściła link do niej.

Zobacz także

Sytuacja jest trudna - informują władze

Jak z kolei informują zagraniczne media, pożar pochłonął już dwa domy mieszkalne. Z okolicznych wiosek – Agalas i Keri, ponieważ płomienie objęły lasy znajdujące się pomiędzy tymi miejscowości – ewakuowano 200 osób. 120 osób zostało ewakuowanych z pobliskiego hotelu.

Zobacz także

W akcji gaśniczej biorą udział helikoptery i samoloty. Jak relacjonowali w mediach społecznościowych świadkowie pożaru, strażacy pobierali m.in. wodę z morza, by opanować morderczy żywioł.

Zobacz także

Władze wyspy wydały komunikat, z którego wynika, że sytuacja niestety jest skomplikowana i rozwojowa. Porywisty wiatr znacząco utrudnia akcję straży pożarnej. Ogniska pożarów rozciągają się nawet do dziesięciu kilometrów. Jak stwierdzono, walka służb z gigantycznym pożarem może zająć całą noc, albo dłużej.

RadioZET/RadioZET.pl/Twitter/RadioZET/AP