Zamknij

Zamach na siedzibę komisji wyborczej w Trypolisie. Nie żyje co najmniej 12 osób

Redakcja
02.05.2018 17:21
Zamach w Trypolisie
fot. Twitter

Co najmniej 12 osób zginęło, a siedem zostało rannych w środę w ataku na siedzibę Wysokiej Krajowej Komisji Wyborczej w Trypolisie - poinformował rzecznik libijskiej policji. Zamach miał miejsce kilka godzin po zamachu pod Bagdadem. W obu przypadkach za atakami stoi tzw. Państwo Islamskie.

Do zamachu oficjalnie przyznało się już tzw. Państwo Islamskie. – Czterej uzbrojeni sprawcy zaatakowali rano budynek HNEC. Zabili strażników, a potem zaczęli strzelać do obecnych tam osób. Ww momencie przybycia sił bezpieczeństwa dwóch z nich zdetonowało materiały materiały wybuchowe, które mieli na sobie – powiedział AFP Mohamad al-Damja ze służb bezpieczeństwa w Trypolisie.

Zamach w Trypolisie

Zagraniczni obserwatorzy liczyli na to, że uda się przeprowadzić wybory bez problemu. HNEC, uważana za jedną z nielicznych wiarygodnych i niezależnych libijskich instytucji, rejestrowała wyborców przed nowymi wyborami, które - według ONZ - mają odbyć się przed końcem roku. Wcześniej HNEC organizowała wybory parlamentarne w 2012 i 2014 roku.

Libia pogrążona w chaosie

W okresie od grudnia do końca marca zarejestrowano prawie 2,5 mln wyborców, czyli ponad 53 proc. uprawnionych do głosowania. Libia od obalenia w 2011 r. Muammara Kadafiego pogrążona jest w chaosie. Wojskowa broń trafiła do terrorystów i partyzanckich bojówek, które destabilizują sytuację w kraju.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Gazeta.pl/strz