Zamknij

Zamach w Barcelonie: Donald Trump komentuje w swoim stylu

Redakcja
18.08.2017 07:22
Zamach w Barcelonie: Donald Trump komentuje w swoim stylu
fot. AP/East News

Po zamachu w Barcelonie i próbie kolejnego w Cambris do Hiszpanii płyną kondolencje z całego świata. Nie zabrakło słów wsparcia z Białego Domu. Donald Trump nie omieszkał jednak - w typowy dla siebie sposób - dorzucić jeszcze jeden, osobliwy komentarz.

"Sprawdźcie, co generał Pershing robił schwytanym terrorystom. Nie było radykalnego islamskiego terroru przez kolejnych 35 lat" - napisał na Twitterze Donald Trump.

Generał John Pershing był gubernatorem na Filipinach w latach 1909-1913. Do jego nazwiska przylgnęła pewna legenda. Głosi ona, że w czasie urzędowania Pershinga w Azji, muzułmanie zorganizowali bunt. Wtedy Pershing miał dokonać egzekucji 49 z nich, używając do tego kul zanurzonych w świńskiej krwi. Wyznawcy islamu nie mogą spożywać wieprzowiny. To miało uspokoić muzułmanów i na wiele lat przerwać ataki. Historycy są raczej zgodni i zaprzeczają, jakoby podobna sytuacja miała miejsce. Warto dodać, że bezczeszczenie zwłok jest niezgodne z prawem międzynarodowym. Tym bardziej, że zamachowcy wielokrotnie odchodzili od praw stanowionych przez Koran.

Zobacz także

W czwartek późnym popołudniem na ulicy La Rambla w pobliżu Placu Katalońskiego rozpędzona furgonetka wjechała w tłum ludzi. W zamachu zginęło 13 osób, blisko sto osób jest rannych. 

Nad ranem doszło do drugiego, po masakrze w Barcelonie, ataku terrorystycznego w Hiszpanii. W nadmorskim kurorcie w Cambris w starciu z policją zginęło pięciu napastników. 

RadioZET.pl/KM