Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Były prokurator federalny zbada kulisy grudniowego zamachu w Berlinie

04.04.2017 10:25
xxx wiadomosci

Władze landu Berlin powołały byłego prokuratora federalnego Bruno Josta na "nadzwyczajnego pełnomocnika" w celu wyjaśnienia wszelkich okoliczności zamachu dokonanego w grudniu w stolicy Niemiec przez Tunezyjczyka Anisa Amriego; zginęło 12 osób, w tym Polak.

Były prokurator federalny zbada kulisy grudniowego zamachu w Berlinie fot. AP/FOTOLINK/EastNews

Jost rozpocznie pracę 15 kwietnia, jego pierwszy wstępny raport ma być gotowy przed przerwą wakacyjną, a raport z ostatecznymi wynikami zostanie przedłożony przed końcem roku - podał we wtorek dziennik "Tagesspiegel".

Szef berlińskiego MSW Andreas Geisel zapewnił, że pełnomocnik będzie miał dostęp do wszystkich dokumentów, które uzna za istotne, w tym także tajnych. - Chcemy kompleksowego wyjaśnienia sprawy - podkreślił polityk SPD. - Chcemy się dowiedzieć, jak w przyszłości lepiej radzić sobie z takimi sprawami - dodał Geisel.
Władze Berlina odrzuciły natomiast wniosek opozycji o powołanie komisji śledczej.

Niemieckie służby przez wiele miesięcy obserwowały Amriego, nie potrafiły jednak zgromadzić dowodów pozwalających na jego aresztowanie. Ze względu na brak wymaganych dokumentów nie można go było deportować do kraju pochodzenia. Policja podlega w Niemczech władzom 16 krajów związkowych, co w przypadku Amriego, poruszającego się po całym terytorium kraju, utrudniało jego obserwację.

RadioZET.pl/PAP/MaAl

Oceń