Zamknij

Londyn odznaczy bohatera z Polski. To on rzucił się do walki z zamachowcem

26.12.2019 19:58
Zamach w Londynie. Fakt: Bohater z Polski zostanie odznaczony
fot. Screen twitter

Łukasz K., który jako jeden z pierwszych rzucił się do walki z zamachowcem w Londynie, ma zostać uhonorowany i otrzymać wysokie odznaczenie brytyjskie. Z informacji "Faktu" wynika, że wystąpiły o to władze stolicy kraju.

38-letni Polak, który pod koniec listopada postanowił unieszkodliwić zamachowca w centrum Londynu, zostanie uhonorowany wysokim odznaczeniem państwowym przez brytyjskie władze – czytamy w „Fakcie”.

Jak pisze dziennik, Łukasz K. miałby otrzymać krzyż Jerzego lub Medal Królowej za Odwagę w 2020 roku, bo w tym roku lista uhonorowanych osób jest już zamknięta. Oprócz Łukasza K. odznaczenie mają dostać też pozostałe osoby, które usiłowały zatrzymać napastnika.

Zobacz także

Wcześniej mówiło się, że Polak miałby zostać odznaczony również w swoim kraju, tutaj - medalem za Ofiarność i Odwagę. Pod koniec listopada poseł Jan Kanthak pisał na Twitterze, że minister Zbigniew Ziobro zwróci się o to z prośbą do prezydenta Andrzeja Dudy. Ostateczna decyzja jednak nie zapadła.

Zamach w Londynie

Do ataku terrorystycznego w Londynie doszło 29 listopada. W Fishmongers' Hall odbywało się w piątek seminarium na temat reintegracji przestępców. 28-letni Usman Khan - skazany w przeszłości za terroryzm, a w grudniu ubiegłego roku warunkowo zwolniony - zaatakował jej uczestników nożami kuchennymi, zabijając dwie osoby. Groził też zdetonowaniem ładunków wybuchowych, które później okazały się atrapą.

Khan po ucieczce z budynku na most został zastrzelony przez policję, ale zanim do tego doszło obezwładniło go trzech mężczyzn. Jednym z nich był Łukasz K., który w starciu z zamachowcem został ranny.

Początkowo informowano, że Polak ruszył na napastnika z kłem narwala, co zostało później zdementowane.

Zobacz także

Zobacz także

RadioZET.pl/Fakkt