Zamknij

Uziemił zamachowca w Londynie, zostanie odznaczony? Jest wniosek do prezydenta

30.11.2019 17:14
London Bridge zamach
fot. Twitter/Piers Morgan

Nie milkną echa obywatelskiej postawy mieszkańców Londynu, którzy powstrzymali na moście London Bridge zamachowca z nożem. Jednym z nich był Polak. Jego ofiarność chwali dziś cały kraj. Jak zapowiedział poseł Jan Kanthak z Solidarnej Polski, nasz rodak ma zostać odznaczony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Medalem za Ofiarność i Odwagę.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Pan Łukasz, Polak mieszkający na Wyspach Brytyjskich, zachował się jak na wzorowego obywatela przystało. Widząc zagrożenie na moście London Bridge wraz z innymi przechodniami rzucił się, by obezwładnić zamachowca.

Zobacz także

Nasz rodak użył w tym celu 1,5 metrowego kła narwala. Inny z mieszkańców chwycił za gaśnicę. Zamachowca udało się sprowadzić „do parteru”, aż do czasu przyjazdu służb.

Postawę Polaka doceniły polskie władze. Jak podał na Twitterze poseł Jan Kanthak (Solidarna Polska), minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wystąpił do prezydenta RP z wnioskiem o odznaczenie pana Łukasza wyróżnieniem państwowym.

W zamachu na moście w Londynie zginęły dwie osoby. Gdyby nie przytomna reakcja Polaka i kilku przechodniów ofiar mogło być więcej. Władze miasta potwierdziły, że była to próba zamachu, a zabity ostatecznie nożownik nosił przy sobie atrapy ładunków wybuchowych.