Zamknij

Brytyjska policja ujawniła tożsamość zamachowców z Londynu

Redakcja
05.06.2017 21:49
Brytyjska policja ujawniła tożsamość zamachowców z Londynu
fot. Materiały policyjne

Brytyjska policja ujawniła tożsamość terrorystów, którzy dokonali sobotniego zamachu w Londynie. Za śmierć co najmniej 7 osób odpowiadają 27-letni Khuram Shazad Butt oraz 30-letni Rachid Redouane.

Obaj zamachowcy mieszkali w Londynie. Khuram Shazad Butt urodził się w Pakistanie, a Rachid Redouane ma korzenie marokańsko-libijskie. Pierwszy z nich wystąpił nawet w filmie dokumentalnym "The Jihadis Next Door", gdzie m.in. modlił się w publicznym parku przed czarną flagą Państwa Islamskiego.  Jak donosi dziennik „The Times” był wcześniej zgłaszany przez osoby ze swojego środowiska po tym, jak namawiał dzieci do przejścia na islam i „z pasją opowiadał o brutalnych filmach nawołujących do przemocy” w internecie.

Niższy priorytet

Jak podaje PAP, Butt według policji był wcześniej znany służbom specjalnym, jednak w 2015 roku z braku informacji o tym, że miałby planować atak terrorystyczny, nadano jego sprawie niższy priorytet.

Redouane nie był z kolei znany brytyjskiej policji. Wiadomo, że na co dzień posługiwał się fałszywymi danymi (Rachid Elkhdar) i ma korzenie marokańsko-libijskie.

Międzynarodowe powiązania

Tożsamość trzeciego z zamachowców nie została podana do publicznej wiadomości, ponieważ jak podaje Sky News, ze względu na „międzynarodowy kontekst”. Może to oznaczać, że miał powiązania z innymi organizacjami terrorystycznymi poza Wielką Brytanią.

Metropolitan Police poinformowała także, że obecnie prowadzonych jest 500 śledztw ws. terroryzmu, które obejmują 3 tys. osób.

Oto nagranie z udziałem jednego z zamachowców:

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz