Zamknij

Znajomi terrorysty z Manchesteru ostrzegali przed nim policję

Redakcja
01.06.2017 12:31
Znajomi terrorysty z Manchesteru ostrzegali przed nim policję
fot. AP/East News

Brytyjska policja była ostrzegana przed Salmanem Abedim, mężczyzną odpowiedzialnym za przeprowadzenie zamachu w Manchesterze. O tym, że jest on niebezpieczny, przynajmniej kilkukrotnie mieli informować jego znajomi.

Śledczy z jednostki MI5 badają teraz, czemu ostrzeżenia przed zradykalizowany zamachowcem-samobójcą zostały zignorowane. 

BBC donosi, że dwóch znajomych Salmana Abediego miało dzwonić na policję i uprzedzać, że mężczyzna sympatyzuje z radykalnymi ugrupowaniami i skłania się w stronę terrorystycznych działań ISIL. 

Smutnym faktem jest, że po przeprowadzeniu ataku po koncercie Ariany Grande w Manchesterze ci, którzy kiedykolwiek mieli styczność z mężczyzną, nie byli zdziwieni dowiadując się, że to właśnie on stał za zamachem. 

Już w 2011 roku, w czasie Arabskiej Wiosny, 16-letni Salman Abedi pojechał ze swoim ojcem do Libii walcząc przeciwko rządzącemu wówczas Muammarowi Kadafiemu. Ojciec przyszłego terrorysty miał mieć powiązania z Al-Kaidą. 

Oprócz dawnych znajomych, sympatyzowanie z terroryzmem zauważał u Abediego odwiedzający go pracownik socjalny. Abedi miał sprawiać wrażenie, jakoby zgadzał się z "ideą" zamachów samobójczych. Z kolei jego siostra w rozmowie z Washington Post twierdzi, że brat chciał pomścić syryjskie dzieci, które zginęły w wyniku amerykańskich bombardowań.

RadioZET.pl/metro.co.uk/KM