Zamknij

Cztery ofiary zamachu w Szwecji. Trwają poszukiwania kierowcy

Redakcja
07.04.2017 22:30
Ciężarówka wjechała w tłum ludzi.
fot. PAP/EPA

Cztery osoby zginęły, a 15 zostało rannych, gdy uprowadzona ciężarówka wjechała w piątek w tłum na głównej handlowej ulicy Sztokholmu, Drottninggatan, a następnie uderzyła w dom towarowy. Zdaniem władz wszystko wskazuje na akt terroru. Sprawca jest poszukiwany. Podając bilans ofiar policja zaznaczyła, że jest on wstępny. Jednocześnie policja potwierdziła, że jedna osoba została zatrzymana "w związku z dzisiejszymi wydarzeniami". Według premiera Stefana Loefvena, "Szwecja została zaatakowana" i "wszystko wskazuje na atak terrorystyczny". Szwedzka służba kontrwywiadu SAPO przekazała, że nie miała żadnych informacji o bezpośrednim zagrożeniu terrorystycznym.

22:26

Mamy hipotezę, że w Sztokholmie w piątek doszło do ataku terrorystycznego - poinformowała policja na konferencji prasowej dotyczącej ataku z użyciem ciężarówki na głównej ulicy handlowej, w wyniku którego cztery osoby zginęły, a 15 zostało rannych.

22:13

Szwedzka policja podała, że wciąż poszukuje kierowcy uprowadzonej ciężarówki, który przeprowadził na głównej ulicy handlowej Sztokholmu atak, w wyniku którego cztery osoby zginęły, a 15 zostało rannych.

Policja podała, że choć w związku z atakiem zatrzymano w miejscowości Marsta na północ od Sztokholmu jednego mężczyznę, to nie on siedział za kierownicą ciężarówki.

Zobacz także

21:08

Szwedzka policja zatrzymała w północnej części Sztokholmu mężczyznę, który przyznał się do przeprowadzenia w piątek ataku z użyciem ciężarówki na handlowej ulicy w centrum miasta - podał dziennik "Aftonbladet", powołując się na różne anonimowe źródła.
Według źródeł gazety, mężczyzna ma lekkie obrażenia i wziął na siebie odpowiedzialność za atak. Policja odmówiła skomentowania tych doniesień.

Zobacz także

20:41

Premier Beata Szydło wystosowała kondolencje do premiera Szwecji Stefana Löfvena  w związku z zamachem terrorystycznym, do którego doszło w Sztokholmie - poinformował na Twitterze rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Depeszę kondolencyjną skierował także prezydent Andrzej Duda do króla Szwecji Karola XVI Gustawa. Prezydent przekazał wyrazy najgłębszego współczucia oraz solidarności z poszkodowanymi w związku z atakiem w Sztokholmie.
"Ten przerażający i nieludzki akt, jaki rozegrał się na ulicach Sztokholmu, budzi w nas wszystkich zdecydowany sprzeciw" - napisał Andrzej Duda w depeszy kondolencyjnej, której tekst zamieszczono w piątek na stronie internetowej prezydenckiej kancelarii.
"Pragnę zapewnić, że zarówno ja, jak i moi rodacy dzielimy ból i rozpacz w solidarności ze społeczeństwem Królestwa Szwecji, a sercem i myślami jesteśmy z najbliższymi ofiar" - podkreślił prezydent.

20:40

Jedna osoba zmarła w szpitalu, a 15 zostało rannych  w następstwie ataku z użyciem samochodu ciężarowego, do którego doszło w piątek po południu na głównej handlowej ulicy Sztokholmu - podały lokalne władze. Dziewięć osób jest w stanie poważnym.
Wcześniej media informowały o trzech ofiarach śmiertelnych i ośmiu rannych w ataku.

19:38

W całym mieście ewakuowano centra handlowe oraz odwołano większość imprez kulturalnych. Nie działają kina.
W sklepach spożywczych i restauracjach w innych dzielnicach miasta ustawiają się kolejki. Ludzie wykupują podstawowe produkty na zapas.
Władze zaapelowały o pozostanie w domach. Uprasza się o nieużywanie telefonów komórkowych, gdyż przeciążona jest sieć telekomunikacyjna. Do kontaktu z bliskimi zaleca się wykorzystywanie komunikatorów internetowych.
Szwedzka policja zaapelowała o ostrożność w przekazywaniu niesprawdzonych informacji. W mediach społecznościowych publikowano wiadomości o strzelaninach w innych punktach miasta. Policja ich nie potwierdziła.

19:36

Po domniemanym ataku terrorystycznym w Sztokholmie policja odcięła w piątek po południu centrum miasta. Nie jeździ metro, komunikacja miejska ani kolej. Władze uruchomiły tymczasowe noclegownie.
"Specjalne miejsca przygotowano dla osób, które znalazły się w centrum miasta i nie mają jak wrócić do domu" - powiedziała Towe Hagg ze sztokholmskiej policji.
Miejsca dla potrzebujących otworzyły także Szwedzki Czerwony Krzyż oraz szwedzki Kościół ewangelicko-augsburski.
Część osób zdecydowała się wracać do domów pieszo.

19:35

Poinformowano, że premier Loefven, który był w drodze ze Sztokholmu do Goetteborga, na wieść o ataku zawrócił do stolicy.
Wcześniej do kraju postanowił wrócić król Karol XVI Gustaw składający wizytę w Brazylii. W imieniu całej rodziny panującej przekazał kondolencje ofiarom zamachu i ich bliskim.

19:18

- Jesteśmy w kontakcie z naszą służbą konsularną, która podjęła kontakt z administracją lokalną, czekamy na informację, czy nie ucierpiał w tym zamachu żaden Polak - powiedział dziennikarzom w piątek minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

18:26

Szwedzka policja opublikowała zdjęcia mężczyzny poszukiwanego w związku z atakiem z użyciem ciężarówki, która wjechała w piątek w ludzi na ulicy handlowej w centrum Sztokholmu, a potem w dom towarowy. Zaznaczono, że kierowca pojazdu pozostaje na wolności.

terror suspect
18:19

- Od czasu nieudanego zamachu samobójczego w 2010 roki w Sztokholmie jest podwyższony poziom alarmu antyterrorystycznego ale oczywiście nikt nigdy nie jest przygotowany na taki atak - mówi Radiu ZET Katarzyna Molęda była polska konsul w Sztokholmie.

17:47

Szef włoskiej dyplomacji Angelino Alfano potępił piątkowy zamach w Sztokholmie. Podkreślił, że to atak na styl życia i "najgłębsze wartości".
W wydanym oświadczeniu minister spraw zagranicznych napisał, że Włochy składają kondolencje, wyrażają bliskość z państwem i narodem Szwecji oraz stanowczo potępiają atak w stolicy kraju.

17:28

Nie było żadnych zatrzymań w związku z atakiem z użyciem ciężarówki, która wjechała w piątek w ludzi na ulicy handlowej w centrum Sztokholmu, a potem w dom towarowy - przekazała policja w komunikacie zamieszczonym na stronach internetowych.
"W obecnej chwili nikt nie został zatrzymany. Zważywszy na to, co dzieje się w innych częściach Europy, nie możemy obecnie wykluczyć, że był to akt terroru" - głosi komunikat.

17:19

Niemcy są razem ze Szwecją przeciwko terroryzmowi - napisał w piątek na Twitterze rzecznik niemieckiej kanclerz Angeli Merkel, Steffen Seibert, w reakcji na doniesienia, że w ataku z użyciem ciężarówki w centrum Sztokholmu zginęły trzy osoby.
"Jesteśmy razem przeciwko terroryzmowi - napisał rzecznik. - Myślami jesteśmy z ludźmi w Sztokholmie, z rannymi, z bliskimi, ze służbami ratunkowymi i z policjantami".

17:16

Konsul RP w Sztokholmie pozostaje w kontakcie z miejscowymi służbami i sprawdza, czy w zdarzeniu ucierpieli polscy obywatele. Przypominamy numer dyżurny Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Sztokholmie: 0046-(0)709-220-892.

17:02

W sieci pojawiło się zdjęcie pokazujące najprawdopodobniej moment zatrzymania przez funkcjonariuszy podejrzanego o zamach w stolicy Szwecji.

 

16:50

- Nie wiadomo jeszcze, czy wśród ofiar byli Polacy. Nasz MSZ informuje tylko, że polski konsul jest w stałym kontakcie ze służbami w Sztokholmie. W komunikacie pisze, że z zaniepokojeniem przyjęło doniesienia o tragicznym zdarzeniu w centrum Sztokholmu i łączy się w bólu z rodzinami ofiar i przekazuje najszczersze wyrazy współczucia społeczeństwu i władzom Królestwa Szwecji. Podaje numery telefonów opieki konsularnej i telefon awaryjny. Facebook już uruchomił aplikację, gdzie ludzie oznaczają się jako bezpieczni - podało Radio ZET.

16:46

Tak wyglądał Sztokholm chwilę po ataku.

16:40
16:37

- Jedna osoba została zatrzyma w związku z atakiem z użyciem ciężarówki, która wjechała w piątek w ludzi na ulicy handlowej w centrum Sztokholmu, a potem w dom towarowy - przekazał premier Szwecji Stefan Loefven.

Wcześniej cytowany przez agencję prasową TT szef rządu powiedział, że to Szwecja została zaatakowana i że wszystko wskazuje na akt terroru. Policja potwierdziła, że zginęły trzy osoby.

16:16

- Ustalamy, czy wśród ofiar incydentu w Sztokholmie są Polacy - poinformowało w piątek MSZ na Twitterze. Zaznaczono, że polski konsul w Sztokholmie jest w kontakcie z miejscowymi służbami.

Według szwedzkiej policji w Sztokholmie, gdzie w piątek po południu pojazd ciężarowy wjechał w ludzi na ulicy handlowej, a potem w dom towarowy, zginęły co najmniej dwie osoby, a wiele osób zostało rannych. Policja zaleciła mieszkańcom unikanie centrum Sztokholmu.
Wcześniej szwedzkie media informowały o co najmniej trzech zabitych.

Zobacz także

16:14

Ciężarówka, która wjechała w piątek w ludzi na ulicy handlowej w centrum Sztokholmu, a potem w dom towarowy, została wcześniej skradziona - poinformował dziennik "Aftonblated" na stronach internetowych, cytując firmę, która jest właścicielem pojazdu.
Firma jest w kontakcie z kierowcą, któremu nic się nie stało.

szwecja zamach
fot. PAP/EPA
16:03

Szwedzka policja bezpieczeństwa informuje o co najmniej dwóch ofiarach śmiertelnych i wielu rannych w Sztokholmie.
Wcześniej media informowały o co najmniej trzech zabitych.

16:02

Służby ratunkowe udzielają pomocy osobom poszkodowanym na jednej z pieszych ulic handlowych w centrum Sztokholmu, gdzie pojazd ciężarowy wjechał w ludzi, a potem w dom towarowy - podała agencja TT. Świadkowie informują o leżących na ulicy ciałach.
Policja otoczyła i zamknęła teren i nakazała rozejście się ludziom, którzy telefonami komórkowymi filmowali miejsce zdarzenia.

15:59

Szwedzka policja podejrzewa, że wjechanie ciężarówki w ludzi na ulicy, a później w dom towarowy mogło być aktem terroru - informuje agencja dpa. Według szwedzkiej telewizji publicznej STV słychać było strzały.
Reporter STV relacjonuje, że po mieście jeździ policyjny radiowóz, z którego funkcjonariusze wołają: "ostrzeżenie przed aktem terroru".

15:47

W mediach społecznościowych pojawiają się nagrania z miejsca zdarzenia.

15:45
15:42

Chaos i panika zapanowały w piątek po południu na jednej z pieszych ulic handlowych w centrum Sztokholmu, gdzie - według doniesień mediów - pojazd ciężarowy wjechał w dom towarowy.
Media podają, że ludzie w popłochu opuszczają miejsce zdarzenia, i cytują świadków, którzy mówią o chaosie tam panującym. Na miejsce przyjechały radiowozy policji i karetki pogotowia; policja otoczyła i zamknęła teren.

15:41

Ciężarówka wjechała w ludzi na ulicy w centrum Sztokholmu - dziennik "Aftonbaldet"; policja informuje o rannych.

RadioZET.pl/PAP/DG