Zamknij

Zamachowiec ze Strasburga bojownikiem Państwa Islamskiego

Redakcja
13.12.2018 23:42

Powiązana z Państwem Islamskim agencja Amak opublikowała w czwartek na swym portalu oświadczenie, z którego wynika, że zlikwidowany przez francuską policję terrorysta Cherif Chekatt był jednym z bojowników Państwa Islamskiego - podała SITE Intelligence Group.

Zamachowiec ze Strasburga bojownikiem Państwa Islamskiego
fot. Police Nationale/Associated Press/East News/

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

SIT Group to amerykańska struktura wywiadowcza zajmująca się monitorowaniem aktywności islamistów w sieci.

Atak był "odpowiedzią na apel przywódców Państwa Islamskiego"

Zgodnie z cytowanym przez nią komunikatem agencji Amak, Cherif Chekatt - sprawca strzelaniny na jarmarku bożonarodzeniowym w Strasburgu - "przeprowadził tę operację w odpowiedzi na apel przywódców Państwa Islamskiego, by uderzać w cele zlokalizowane na terytorium państw zaangażowanych po stronie międzynarodowej koalicji w walce z IS w Iraku oraz w Syrii".

Zobacz także

29-letni Chekatt otworzył ogień w pobliżu jarmarku bożonarodzeniowego w centrum miasta we wtorek. Podczas ataku życie straciły trzy osoby, a kilkanaście innych zostało rannych, w tym polski obywatel; troje rannych jest w stanie krytycznym.

Zobacz także

Sprawca był uzbrojony w broń palną i nóż; mimo że został postrzelony, zdołał uciec z miejsca zbrodni.

Zobacz także

Był notowany w tzw. kartotece "S", co oznacza, że mógł stanowić "zagrożenie terrorystyczne", śledczy skłaniają się więc ku koncepcji, że atak miał podłoże terrorystyczne.

RadioZET/PAP/JZ