Zamknij

Ustalono tożsamość zamachowców ze Sri Lanki. Wśród nich była też kobieta

Redakcja
24.04.2019 13:24
Ustalono tożsamość zamachowców ze Sri Lanki. Wśród nich była też kobieta
fot. PAP/EPA/Niels Wenstedt

Policja na Sri Lance poinformowała w środę, że serię ataków na kościoły i hotele w tym kraju przeprowadziło dziewięciu zamachowców-samobójców, a tożsamość ośmiu z nich już ustalono. Według władz jeden ze sprawców studiował w Wielkiej Brytanii i Australii. Wśród nich była także kobieta.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

– Dotychczas w śledztwie w sprawie ataków aresztowano 60 osób, a ponad 100 prawdopodobnie zostanie aresztowanych – powiedział przewodniczący parlamentu Lakshman Kiriella, nie podając szczegółów.

Łącznie serię krwawych zamachów przeprowadziło dziewięciu zamachowców-samobójców. Wśród nich była też kobieta. Służbom udało im się ustalić tożsamość ośmiu z nich. Jeden miał studiować na uniwersytecie w Wielkiej Brytanii i Australii.

Poprzednio o ponad 100 aresztowanych informowała agencja Reutera, później jednak skorygowała tę liczbę.

Bilans ofiar

Wiceminister obrony Sri Lanki Ruwan Wijewardene oświadczył, że bilans ofiar to 359 zabitych, w tym 39 obcokrajowców; wśród zamachowców była kobieta.

Zobacz także

Ambasador USA na Sri Lance i Malediwach Alaina Teplitz poinformowała, że strona amerykańska prowadzi wraz z władzami w Kolombo wspólne śledztwo w sprawie niedzielnych ataków. W dochodzenie zaangażowane jest m.in. FBI.

Zobacz także

Ambasador podkreśliła, że jej kraj „nie miał wcześniejszej wiedzy” o zagrożeniu terrorystycznym. Oceniła, że zawiódł lankijski system ostrzegania o zagrożeniach. Wskazała, że biorąc pod uwagę wysoki stopień koordynacji i skalę ataków, należy zbadać wątek ewentualnego udziału zagranicznych grup terrorystycznych, takich jak Państwo Islamskie.

Zobacz także

RadioZET/PAP/tribuneindia.com