Zamknij

Zamachy w Egipcie. Zidentyfikowano zamachowca z Aleksandrii

Redakcja
12.04.2017 21:55
egipt zamach
fot. screen/twitter

Zamachowcem samobójcą, który dokonał w Niedzielę Palmową ataku na koptyjski kościół chrześcijański w Aleksandrii w Egipcie, był 31-letni Mahmud Hassan Mubarak Abdullah, mieszkaniec północnoegipskiej muhafazy (prowincji) Suez - podało w środę MSW Egiptu.

Identyfikacji zamachowca dokonano za pomocą "testów DNA wykonanych na fragmentach (zwłok) odnalezionych na miejscu zdarzenia" - czytamy w komunikacie. Następnie wyniki porównano z informacjami o DNA, które widniało na liście "podejrzanych, którzy zbiegli".

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Według resortu spraw wewnętrznych Abdullah, pracownik przedsiębiorstwa naftowego, był związany z siatką terrorystyczną, której komórka dokonała również grudniowego zamachu bombowego w kościele koptyjskim w Kairze, gdzie zginęło blisko 30 wiernych.

W oświadczeniu poinformowano również, że "trwają wysiłki" w celu identyfikacji drugiego kamikadze, który także w Niedzielę Palmową przeprowadził zamach na koptyjski kościół w mieście Tanta w delcie Nilu. W obu atakach śmierć poniosło 45 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych.

Do zamachów tych przyznało się dżihadystyczne Państwo Islamskie (IS), podobnie jak do ataku w Kairze.

W wyniku niedzielnych wydarzeń egipski parlament zatwierdził wprowadzenie przez prezydenta Abd el-Fataha es-Sisiego stanu wyjątkowego na okres trzech miesięcy.

Stanowiący około 10 proc. 93-milionowej ludności Egiptu Koptowie uskarżają się od dawna na dyskryminację, do czego doszły w ostatnim czasie częste akty przemocy dokonywane przez islamistów.

RadioZET.pl/PAP/DG