Zamknij

Zamieszki w USA. Służby użyły gazu. "Demonstracje powinny być pokojowe"

02.06.2020 07:03

Służby Stanów Zjednoczonych przygotowały się na kolejną noc z serią zamieszek. Gorąco było również w Waszyngtonie. Służby posłuchały zalecenia prezydenta Donalda Trumpa – mundurowi Gwardii Narodowej i policji w licznych grupach patrolowali ulice stolicy. Nie obyło się jednak bez starć z tłumem wściekłych mieszkańców.

Zamieszki USA
fot. Daniella Cheslow Twitter

Protesty w USA nie tracą na sile. Po śmierci Georga Floyda, do której doprowadził funkcjonariusz policji, po kraju niesie się fala buntu.

Dopiero ostatniej nocy gubernatorzy zdecydowali się na skierowanie większej ilości policji i Gwardii Narodowej. Waszyngton patrolują też cztery helikoptery. Tak jak w poprzednie noce protestujący w poniedziałkowy wieczór zgromadzili się na placu Lafayette'a przed Białym Domem. Tłum przy użyciu gazu łzawiącego rozproszono, by prezydent USA Donald Trump mógł wyjść na chwilę przed położony naprzeciwko jego rezydencji episkopalny kościół św. Jana.

Donald Trump oskarża gubernatorów o zwlekanie z wezwaniem służb

Do interwencji zachęcał sam Donald Trump, który dopiero wczoraj odniósł się szerzej do sprawy zabójstwa Afroamerykanina. Potępił działania policji, jednak zaznaczył, że nie pozwoli na niszczenie i plądrowanie miast. Zbeształ gubernatorów opieszale wzywających policyjne siły.

Zobacz także

Nie ma porównania z weekendem, w niedzielę pod Białym Domem dostałem gumową kulką

- mówi PAP jeden z demonstrujących.

W Waszyngtonie od godz. 19 (w Polsce była to 1 w nocy) obowiązuje godzina policyjna. Nie działa publiczny transport, a na ulicach widać wozy transportowe Gwardii Narodowej. W uspokojenie sytuacji zaangażowali się najwyżsi dowódcy kraju. 

Każdy ma prawo protestować, ale demonstracje powinny być pokojowe

- powiedział generał Mark Milley, przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA.

Zdjęcia i nagrania nocne, obiegające właśnie sieć, nie zwiastują szybkiego uspokojenia nastrojów społecznych.

EN_01431020_0459
fot. JOSHUA ROBERTS/Getty AFP/East News

RadioZET.pl/PAP/Twitter