Zamknij

NATO nie zamknie nieba nad Ukrainą. "Wybuchłaby trzecia wojna światowa"

07.03.2022 04:39

Zamknięcie nieba nad Ukrainą będzie zagrożeniem dla milionów Europejczyków – powiedziała niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock. Jak dodała, NATO nie ustanowi strefy zakazu lotów, ponieważ oznaczałoby to konflikt zbrojny z Rosją Putina. 

Śmigłowiec
fot. LPhot Barry Swainsbury/Eyevine/East News

Szefowa niemieckiego MSZ oświadczyła, że NATO nie powinno dopuścić, żeby rosyjska inwazja w Ukrainie rozprzestrzenił się na inne kraje i doprowadziła do wybuchu trzeciej wojny światowej. – Nie możemy działać pochopnie – zaznaczyła.

NATO nie zamknie nieba nad Ukrainą

– Zamknięcie nieba nad Ukrainą będzie znaczyło, że samoloty NATO będą ostrzeliwały rosyjskie, czyli bezpośrednie zaangażowanie NATO w konflikt... Naszą odpowiedzialnością jest chronienie naszych ludzi – powiedziała. Jak dodała, apele o wprowadzenie strefy zakazu lotów nad Ukrainą, stosowane przez prezydenta tego kraju Wołodymyra Zełeńskiego, "godzą prosto w samo serce".

Zdaniem Baerbock ostatnie wydarzenia udowodniły, że dla Władimira Putina "nie ma żadnych granic". W związku z tym NATO powinno umocnić swoje wschodnie granice tak, by było w stanie bronić swoich sojuszników. Niemiecka minister spraw zagranicznych powiedziała, że jej kraj popiera plan transferu sprzętu lotniczego typu radzieckiego na Ukrainę drogą prowadzącą przez Polskę.

Baerbock wyraziła przekonanie, że zachodnie sankcje nałożone na Rosję oraz zaopatrzenie Ukrainy w broń powinno "przynieść efekty" oraz, że presja na rosyjskie władze jest coraz większa. Podkreśliła jednak, że należy "być ostrożnym" w kwestii całkowitej rezygnacji z importu rosyjskich produktów, ponieważ "takie rzeczy muszą być dobrze przygotowywane".

Wojna w Ukrainie. Najnowsze informacje na żywo

RadioZET.pl/PAP