Zamknij

To odkrycie zakończy problem smogu? Naukowcy dokonali przełomowych badań

Redakcja
29.04.2017 10:38
To odkrycie zakończy problem smogu? Naukowcy dokonali przełomowych badań
fot. Pixabay

Fernando Uribe-Romo wraz z zespołem naukowców uniwersytetu na Florydzie dokonał odkrycia, które może okazać się przełomowym w dziedzinie metod oczyszczania powietrza. Czy dzięki niemu za kilkanaście lat zapomnimy o zimowym trującym smogu?

Profesor opracował metodę sztucznego wywoływania procesu fotosyntezy. W naturalnych warunkach polega on na pochłanianiu przez rośliny światła słonecznego, które zostaje zamienione na energię. Skutkiem ubocznym zjawiska jest wydalanie przez rośliny tlenu, który jest niezbędny do ziemskiego życia.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Opracowany schemat sztucznego procesu fotosyntezy jest analogiczny. Jednak reakcja chemiczna jest wytwarzana na materiale syntetycznym. Naukowcy zaprojektowali specjalny prototyp urządzenia, którego celem będzie zasysanie gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń. W tym przypadku efektem ubocznym reakcji byłoby czyste powietrze oraz energia.

Wykonane testy potwierdziły hipotezy stawiane przez uczonego z Florydy. - To odkrycie jest przełomem - mówi Uribe-Romo. Jeśli kolejne badania nad innowacyjną metodą powiodą się, problem smogu być może zostanie rozwiązany raz na zawsze.

RadioZET.pl/swiato-poglad.pl/DG