Zamknij

3-letnie dziecko nie żyje po zjedzeniu mięsa żółwia. Ofiar zatrucia jest więcej

29.11.2021 16:09
Żółw
fot. Ton Koene/VWPics/East News (ilustracyjne)

Co najmniej siedem osób nie żyje po zjedzeniu mięsa żółwia. Do zatrucia doszło na wyspie Pemba, wchodzącej w skład autonomicznego Zanzibaru we wschodniej Afryce. Wśród ofiar jest 3-letnie dziecko.

Mięso żółwia jest uznawane za przysmak na Zanzibarze, który wchodzi w skład Tanzanii. Jak podało BBC News, miejscowe władze zakazały spożywania tych zwierząt morskich. Mięso żółwia może być w niektórych wypadkach bardzo groźne dla ludzi.

Powodem jest zatrucie pokarmowe, znane w środowisku medycznym pod nazwą chelonitoxism. Jest ono odnotowywane głównie na Pacyfiku, Atlantyku i Oceanie Indyjskim. Uważa się, że powodem zatrucia są niebezpieczne dla człowieka glony, które jedzą żółwie. Zatrucie najgorsze skutki może wywołać wśród dzieci i osób starszych.

Zatrucie mięsem żółwia. Nie żyje 3-letnie dziecko

W ubiegły czwartek co najmniej pięć rodzin na wyspie Pemba zjadło mięso z żółwia - ponformował BBC News Juma Said Hamis, komendant miejscowej policji. Skutki zatrucia były widoczne już następnego dnia. Jako pierwsze zmarło 3-letnie dziecko. Kilka godzin później stwierdzono zgon dwóch osób, a w niedziele kolejnych czterech.

W sumie do szpitali przyjęto 38 osób. Większość z nich została wypisana do domów, a w przypadku trzech zdecydowano się na dalszą hospitalizację. Ich stan jest stabilny. Prezydent Zanzibaru Hussein Mwinyi przesłał na Twitterze kondolencje rodzinom ofiar zatrucia. 

To nie pierwszy przypadek masowego zatrucia mięsem żółwi. W marcu tego roku na Madagaskarze 19 osób, w tym dziewięcioro dzieci, zmarło po zjedzeniu tego produktu. Jak podsumowało BBC News, podobne przypadki odnotowano również w Indonezji czy Mikronezji.

RadioZET.pl/BBC News

C