Zamknij

Zaporoska Elektrownia Atomowa zagrożona. Rozdawane są tabletki z jodem

27.08.2022 12:22

Mieszkańcy Zaporoża na południu Ukrainy otrzymują tabletki z jodem na wypadek katastrofy i wycieku promieniowania w okupowanej przez rosyjskie wojska Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze – poinformowała w sobotę telewizja Sky News.

Zaporoże, tabletki z jodem
fot. DIMITAR DILKOFF/AFP/East News, Science Photo Library/EAST NEWS

Brytyjski stacja Sky News przypomniała, że elektrownia atomowa została niedawno tymczasowo odłączona od sieci w wyniku pożaru, który uszkodził linię energetyczną. Według strony ukraińskiej działania i prowokacje władz oraz wojsk rosyjskich stwarzają poważne niebezpieczeństwo katastrofy nuklearnej. Kijów oskarża Kreml o szantaż nuklearny.

Wojna w Ukrainie. Mieszkańcy Zaporoża dostają tabletki z jodem

Tabletki z jodem pomagają chronić tarczycę przed wchłanianiem szkodliwego radioaktywnego izotopu tego pierwiastka. Substancja ta mogłaby uwolnić się do środowiska w wypadku awarii nuklearnej.

Rosyjskie wojska zajęły Enerhodar i Zaporoską Elektrownię Atomową na początku marca. Pod koniec maja szef ukraińskiego koncernu Energoatom Petro Kotin poinformował, że na terenie siłowni znajduje się prawie 500 rosyjskich żołnierzy, transportery opancerzone, czołgi, pojazdy Ural, materiały wybuchowe i "wszystko to, co nie powinno znaleźć się w elektrowni".

Energoatom kontrolował jednak dotychczas obiekt pod względem jego eksploatacji i obsługi technicznej. Na początku sierpnia rosyjskie wojska kilkakrotnie ostrzelały teren elektrowni, stwarzając ryzyko uwolnienia substancji promieniotwórczych. Moskwa oskarżyła o te incydenty władze w Kijowie.

Zaporoska Elektrownia Atomowa została zbudowana w latach 1980–1986 i jest największą siłownią jądrową w Europie. Przed rosyjską inwazją pracowało w niej sześć reaktorów, każdy o mocy 950 MW. Obiekt znajduje się w odległości około 680 km na południowy wschód od stolicy Ukrainy.

loader

RadioZET.pl/PAP