Szokujące słowa Putina. Posłużył się Polską

28.10.2022 09:43

Władimir Putin przekonywał na wystąpieniu Klubu Wałdajskiego, że Ukraińcy i Rosjanie stanowią jeden naród, który przez wiele okoliczności znalazł się w różnych państwach. Nawiązał w tej sprawie do Polski, a zwłaszcza jej historii i polonizacji na zachodzie dzisiejszej Ukrainy, nazwanej przez zbrodniarza z Kremla "zachodnią częścią państwa ruskiego".

Putin o Polsce
fot. PAP/EPA/MEKHAIL METZEL / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Putin przemawiał w czwartek na forum dyskusyjnym Klubu Wałdajskiego w Rosji, gdzie odnosił się do wielu spraw krajowych i międzynarodowych. Nie zabrakło nawiązań do brutalnej wojny w Ukrainie, ryzyka rozpętania konfliktu nuklearnego, czy komentarzy pod adresem państw Zachodu.

W jednej z kwestii Putin kilkukrotnie posłużył się wątkiem Polski, a zwłaszcza jej historią. Mówił o tym głównie w kontekście historycznym i walce o wpływy na terenach Ukrainy.

Putin szokująco o Ukrainie. Posłużył się Polską

Putin zaczął od powtórzenia swojego przekonania, że Rosja i Ukraina stanowią jeden naród. Poszedł nawet dalej, częściowo zgadzając się z opinią, że konflikt w Ukrainie można nazwać wojną domową. - Rosjanie i Ukraińcy są zasadniczo jednym narodem, to fakt historyczny – mówił na Klubie Wałdajskim Putin. Dodał, że "niestety przez wiele okoliczności znaleźliśmy się w różnych państwach". Wspomniał wówczas o początkach Rusi w IX wieku, a następnie walce z ówczesną Polską o wpływy w tej części Europy.

- Te tereny (ukraińskie, przyp.), to tam w IX w. narodziło się państwo rosyjskie, to był jeden naród, który mówił jednym językiem. Dopiero polskie wpływy w XIV i XV w. spowodowały zmiany w zachodniej części państwa ruskiego – referował Putin. - W Polsce te zajęte tereny były polonizowane - dodał prezydent Rosji.

O Polsce wypowiedział się również w kontekście II wojny światowej. Po zmianie granic RP utraciła kresy wschodnie, które zasiliły ziemie ZSRR i Ukraińskiej Republiki Radzieckiej. Według Putina to zasługa Stalina, że po wojnie ziemie polskie, ale też węgierskie i rumuńskie weszły w skład późniejszej Ukrainy. - Wszystko jest dobrze znane, to są fakty historyczne. Tak powstała nowoczesna Ukraina – podkreślił Putin.

- Szczerze mówiąc, jedynym realnym, poważnym gwarantem ukraińskiej państwowości, suwerenności i integralności terytorialnej mogła być tylko Rosja, która stworzyła dzisiejszą Ukrainę – podsumował prezydent Rosji.

ISW: Putin odrzuca fakt, że Rosja uznała suwerenność Ukrainy

"Prezydent Rosji Władimir Putin nadal odrzuca ideę suwerenności Ukrainy w sposób, który jest zasadniczo nie do pogodzenia z poważnymi negocjacjami" - zauważył w nowej analizie Instytut Studiów nad Wojnę (ISW).

Eksperci nie mają złudzeń, że utrwalanie przez Putina narracji, że Ukraina i Rosja są jednym narodem, podzielonym na różne państwa arbitralną okolicznością historyczną, wskazuje na jego dalsze dążenie do zniszczenia państwa ukraińskiego i wymazania pojęcia narodu ukraińskiego. "W wypowiedziach Putina odrzuca się fakt prawny, że Ukraina jest w pełni suwerennym państwem, że Federacja Rosyjska uznała suwerenność Ukrainy, a naród ukraiński istnieje jako odrębny naród" - podkreślili analitycy.

loader

RadioZET.pl/Tass.ru/PAP