Zamknij

Zatrzymany szef RIA-Nowosti oskarżony o zdadę stanu. Uważa, że padł ofiarą prowokacji

Redakcja
16.05.2018 17:43
Zatrzymany szef RIA-Nowosti oskarżony o zdadę stanu. Uważa, że padł ofiarą prowokacji
fot. Pixabay

Zatrzymany przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) szef kijowskiego biura rosyjskiej agencji prasowej RIA-Nowosti Kirił Wyszynski, który podejrzewany jest o zdradę stanu, uważa, że padł ofiarą prowokacji -– oświadczył w środę jego adwokat.

„Wyszynski ocenia to jako prowokację przeciwko jego osobie i jako prześladowania. Nie uznaje podejrzeń, które wobec niego wysunięto” – powiedział obrońca dziennikarza Andrij Domanski gazecie internetowej „Ukrainska Prawda”.

Wyszynski został zatrzymany w Kijowie we wtorek rano. Wtedy też SBU przeprowadziła przeszukania w siedzibie agencji, którą kierował, oraz w mieszkaniach jej pracowników.

SBU poinformowała, że działania te związane są ze śledztwem w sprawie działających na Ukrainie i kontrolowanych z Rosji struktur medialnych, wykorzystywanych przez Rosję w ramach wojny hybrydowej przeciwko Ukrainie.

SBU podała, że Wyszynski przygotowywał materiały usprawiedliwiające rosyjską aneksję Krymu i działania separatystów prorosyjskich w Donbasie. Podczas rewizji okazało się, że dziennikarz, który jest obywatelem Ukrainy, ma także obywatelstwo Rosji.

RadioZET.pl/pap/maal