Zamknij

Pożar niszczy Notre Dame. Zawaliła się iglica kościoła

Redakcja
15.04.2019 21:45
Pożar niszczy Notre Dame. Zawaliła się iglica kościoła
fot. AP/Associated Press/East News

Wciąż płonie katedra Notre Dame. Według relacji świadków i nagrań zamieszczonych w mediach społecznościowych, pod wpływem płomieni runęła iglica kościoła.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Pożar katedry Notre Dame wybuchł w poniedziałek wieczorem, około godziny 18.30.

Zobacz także

Przybyli na miejsce strażacy stwierdzili, że najprawdopodobniej ma on związek z pracami renowacyjnymi.

Odwołano przemówienie Macrona

Płomienie zajęły rozległą część budynku. Z jego powodu odwołano emisję przemówienia prezydenta Emanuela Macrona do narodu, planowaną na wieczór. Macron ma się udać w rejon katedry - poinformował przedstawiciel Pałacu Elizejskiego.

Nad zabytkową katedrą widać płomienie i kłęby dymu.

Zobacz także

W przemówieniu Macron miał się odnieść do wyników debaty obywatelskiej, zainicjowanej w reakcji na protest "żółtych kamizelek". Nie wiadomo na razie, kiedy jego nagrane już przemówienie zostanie nadane

Ewakuowano okolicę

W średniowiecznej katedrze prowadzono renowację iglicy nad nawą główną celem uszczelnienia. Prace te wymagają ogromnego rusztowania, ponieważ konstrukcja wznosi się do 100 m wysokości. Według sieci społecznościowych mogło dojść do pożaru rusztowania.

"Trwa pożar Notre Dame" - podała na Twitterze policja i zaleciła opuszczenie okolicy, by ułatwić dojazd karetek i wozów strażackich.

Mer Paryża Anne Hidalgo podała na Twitterze, że straż pożarna stara się ugasić "okropny pożar", który wybuchł w katedrze. "Jesteśmy lokalnie zmobilizowani w łączności z władzami kościoła. Proszę wszystkich o przestrzeganie bezpiecznej odległości" - dodała.

Zdjęcia z sieci społecznościowych pokazują gęste kłęby dymu za fasadą nad skrzyżowaniem nawy głównej z transeptem i buchające płomienie.

Wśród tweetów poświęconych pożarowi jeden mówi, że "wygląda to jak koniec świata".

Zobacz także

Renowacja iglicy kosztująca 6 mln euro miała zostać ukończona w 2022 r. Słynna katedra podczas rewolucji francuskiej uległa zniszczeniom i splądrowaniu. W XIX wieku prace rekonstrukcyjne trwały 25 lat.

 

RadioZET/Reuters/PAP