Zamknij

Zawaliła się kopalnia węgla. Nie żyje sześciu górników

Redakcja
17.10.2017 16:42
Zawaliła się kopalnia węgla. Nie żyje sześciu górników
fot. Twitter

Sześciu górników zginęło, a jeden został ranny we wtorek, gdy zawaliła się część kopalni węgla w tureckiej prowincji Sirnak w pobliżu granicy z Irakiem. Jeden pracownik kopalni wciąż pozostaje pod gruzami – informuje telewizja CNN Turk.

Zagłosuj

Byłeś/-aś kiedyś w Turcji?

Liczba głosów:

Tuż po wypadku minister energetyki i bogactw naturalnych Turcji Berat Albayrak oświadczył, że kopalnia działała bez licencji. – Działalność kopalni w prowincji Sirnak, w której doszło do wypadku, była wstrzymana w 2013 r. przez Generalną Dyrekcję ds. Górnictwa ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa i ryzyko operacyjne – oznajmił szef resortu.

Nielegalne wydobycie węgla

Bezpieczeństwo w tureckich kopalniach nieustannie, od lat, odbiega od europejskich norm. Szczególnie źle sytuacja wygląda w kopalniach węgla, gdzie regularnie dochodzi do różnego rodzaju wypadków. Najtragiczniejszą katastrofa górnicza w Turcji miała miejsce w maju 2014 roku, gdy w kopalni węgla brunatnego w Somie na zachodzie kraju w następstwie wielkiego pożaru zginęło 301 osób.

Zły stan tureckiego górnictwa

Głośnym echem na świecie odbił się również wybuch gazu w kopalni w prowincji Zonguldak nad Morzem Czarnym w 1992 roku. Zginęły wówczas 263 osoby. Prowincja Sirnak, gdzie miało miejsce dzisiejsze zdarzenie, leży na południowym wschodzie Turcji, nieopodal granicy z Irakiem i Syrią.

Nagranie wykonane tuż po zdarzeniu:

RadioZET.pl/PAP/Wikipedia/strz