Zamknij

Zbadano przypadki ciężkiego przebiegu COVID-19. "Większe ryzyko śmierci w ciągu 10 miesięcy"

PAP
26.01.2022 18:21

Naukowcy z Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej wspólnie z badaczami z Uniwersytetu Oksfordzkiego w Wielkiej Brytanii poinformowali, że poddani co najmniej tygodniowej hospitalizacji chorzy na COVID-19 pacjenci są zdecydowanie bardziej narażeni na nawrót ciężkiego przebiegu schorzenia lub śmierć.

Pacjent zakażony koronawirusem
fot. AP/Associated Press/East News

Badanie przeprowadzono na danych około 25 tys. hospitalizowanych w związku z zakażeniem koronawirusem pacjentów, które porównano z historią stanu zdrowia 100 tys. wybranych członków populacji. Wyniki wskazały na większe prawdopodobieństwo powrotu ciężkiego przebiegu choroby COVID-19 oraz niemal pięciokrotnie większe ryzyko śmierci w ciągu 10 miesięcy - podała agencja Bloomberg. 
 
- Nasze wyniki sugerują, że osoby przyjęte do szpitali z powodu zakażenia koronawirusem są zdecydowanie bardziej narażone na inne problemy zdrowotne w ciągu następujących po hospitalizacji miesięcy -  powiedział epidemiolog Krishnan Bhaskaran.

Opublikowane we wtorek badania są kolejnymi, które zwracają uwagę na długotrwałe efekty zakażenia koronawirusem. Duńskie badania wskazały wcześniej, że nawet rok po przebytej hospitalizacji trzy czwarte byłych pacjentów covidowych zmaga się z chronicznym zmęczeniem i innymi problemami fizycznymi, 25 proc. z nich skarży się na ataki niepokoju i inne dolegliwości psychiczne. 
 
Badacze z amerykańskiego Uniwersytetu Florydy odkryli, że hospitalizowani dorośli poniżej 65. roku życia są 223 proc. bardziej narażeni na śmierć w ciągu roku po przebyciu COVID-19 niż osoby o podobnym profilu medycznym, które nie zakaziły się SARS-CoV-2.

loader

RadioZET.pl/PAP/oprac. AK