Zamknij

Zełenski: Na Kremlu już o wszystkim zdecydowano. "Wciągają was w wojnę"

26.06.2022 22:45
Wołodymyr Zełenski
fot. Facebook.com/Wołodymyr Zełenski

Wołodymyr Zełenski zwrócił się w niedzielę do obywateli Białorusi, ostrzegając, że są oni wciągani w wojnę przez Rosjan. – Na Kremlu już o wszystkim za was zdecydowano. Wasze życie nic dla nich nie jest warte – oznajmił prezydent Ukrainy.

Wołodymyr Zełenski w codziennym wieczornym nagraniu powiedział, że w niedzielę armia Putina ostrzelała Kijów i odpaliła pociski w inne części kraju: obwód mikołajowski, czernihowski, Odessę i Czerkasy. – W stolicy druga armia świata "pokonała" przedszkole i budynek mieszkalny – dodał.

Zełenski do Białorusinów: Wciągają was w wojnę!

Prezydent Ukrainy podkreślił, że część pocisków rakietowych zestrzeliła ukraińska obrona powietrzna. – Jednak tylko silna obrona tego rodzaju może zapewnić bezpieczeństwo – przyznał i zapewnił, że codziennie Ukraina rozmawia na ten temat z partnerami. Zełenski ocenił, że liderzy G7, którzy debatują w Niemczech, mają wystarczająco dużo potencjału, by powstrzymać rosyjską agresję.

Szef państwa zapowiedział, że Ukraina znajdzie wszystkich odpowiedzialnych za ostrzały rakietowe przeprowadzone na jej terytorium. Zaznaczył, że winnym nie pomoże tłumaczenie, iż wykonywali w ten sposób rozkazy.

Zełenski zwrócił się też do Białorusinów. – Chcę zwrócić się dzisiaj do ludzi: cywilów i w pagonach. Wciągają was w wojnę. I nawet aktywniej niż w lutym i wiosną – powiedział. – Na Kremlu już o wszystkim za was zdecydowano. Wasze życie nic dla nich nie jest warte. Ale nie jesteście niewolnikami ani mięsem armatnim. Nie powinniście umierać. I jesteście w stanie nie pozwolić nikomu decydować za was o tym, co was czeka dalej – dodał ukraiński prezydent.

RadioZET.pl/PAP

C