Zamknij

"Nasze miasta są zniszczone, ale my jesteśmy wolni". Zełenski nawiązał też do masakry w Teksasie

28.05.2022 08:36
Zełenski
fot. Facebook/Wołodymyr Zełenski

- Niezbędna jest budowa skutecznej architektury bezpieczeństwa, która zapobiegnie takim wojnom. To wszystko pozwoli przywrócić normalne, spokojne życie w naszym kraju. 24 lutego wybuchła wojna na pełną skalę i 18-letni rosyjscy chłopcy wkroczyli do naszego kraju, weszli do naszych domów, by zabijać, torturować, gwałcić - mówił Wołodymyr Zełenski w przemówieniu adresowanym do społeczności Uniwersytetu Stanforda. Prezydent Ukrainy nawiązał także do tragedii w Teksasie, gdzie zginęło 21 osób.

Wołodymyr Zełenski wygłosił za pośrednictwem łącza wideo przemówienie skierowane do społeczności amerykańskiego Uniwersytetu Stanforda. Prezydent Ukrainy rozpoczął je od odpowiedzi na pytanie, na które zwyczajowo odpowiadają kandydaci na Stanford : „Co jest dla ciebie najważniejsze i dlaczego?”

- Na to pytanie, odpowiadam od dłuższego czasu, szczególnie przez ostatnie 93 dni, kiedy staram się dać mojemu krajowi wszystko, czego potrzebuje, abyśmy mogli przetrwać, obronić naszą wolność i zwyciężyć - powiedział Zełenski.

Zełenski: nasze miasta są zniszczone, ale my pozostajemy wolni

- Moja odpowiedź jest pragmatyczna. Najważniejsze są: broń, która zniweluje techniczną i ilościową przewagę armii rosyjskiej, sankcje, które zatrzymają przepływ pieniędzy na rosyjski terror i finanse, które pozwolą Ukrainie zachować normalność podczas trwania wojny - podkreślił.

- Ważne jest objęcie sankcjami i konfiskata całego rosyjskiego mienia, które powinno zostać przeznaczone na odbudowę wszystkiego, co zniszczyła armia rosyjska. Kolejnym celem jest powołanie sprawiedliwego trybunału dla osądzenia wszystkich przestępców, którzy zabijali, torturowali i gwałcili - kontynuował.

Niezbędna jest budowa skutecznej architektury bezpieczeństwa, która zapobiegnie takim wojnom. To wszystko pozwoli przywrócić normalne, spokojne życie w naszym kraju. 24 lutego wybuchła wojna na pełną skalę i 18-letni rosyjscy chłopcy wkroczyli do naszego kraju, weszli do naszych domów, by zabijać, torturować, gwałcić

Wołodymyr Zełenski

- Dokładnie trzy miesiące później, 24 maja, 18-latek wszedł do szkoły w Teksasie i zabił 19 dzieci i dwoje dorosłych. [...] Żyjemy w strasznych czasach, kiedy Amerykanie składają kondolencje Ukraińcom z powodu śmierci na wojnie, a Ukraińcy Amerykanom z powodu śmierci podczas pokoju. Przyjmijcie moje kondolencje – powiedział prezydent Ukrainy.

Swoje przemówienie podsumował krzepiącym sformułowaniem. - Nasze miasta są zniszczone, nasze morze jest zablokowane, ale my pozostajemy wolni - zaznaczył ukraiński przywódca.

RadioZET.pl/PAP

Wojna w Ukrainie. Relacja na żywo

C