Zamknij
Wołodymyr Zełenski
  • net-22627417
  • net-22627440
  • net-22627539
  • 7 Zobacz
fot. Facebook.com/Wołodymyr Zełenski

Rosyjski atak na centrum handlowe w Krzemieńczuku to jeden z "najbardziej zuchwałych" zamachów w historii Europy – ocenił Wołodymyr Zełenski. Prezydent Ukrainy w wieczornym nagraniu oświadczył, że Rosja stała się największą organizacją terrorystyczną na świecie. 

Poniedziałkowy atak na centrum handlowe w Krzemieńczuku to "jeden z najbardziej zuchwałych ataków w historii Europy – powiedział Wołodymyr Zełenski. – Spokojne miasto, zwykłe centrum handlowe, w środku kobiety, dzieci, zwyczajni cywile – dodał. 

Zełenski: Rosja to największa organizacja terrorystyczna na świecie

Prezydent Ukrainy przekazał, że przed ogłoszeniem alarmu przeciwlotniczego w centrum handlowym było około tysiąca ludzi. – Na szczęście, jak wiadomo na tę chwilę, wiele osób zdążyło wyjść. Zdążono ich wyprowadzić. Ale w środku jeszcze zostali ludzie: pracownicy i część klientów – poinformował.

W ocenie Zełenskiego zaatakować taki obiekt mogli tylko "całkowicie bezduszni terroryści, dla których nie ma miejsca na ziemi". – To nie pomyłkowe trafienie rakietą, to skalkulowane rosyjskie uderzenie właśnie w to centrum handlowe – dodał. Zełenski poinformował, że według dotychczasowych danych w ataku zginęło 12 osób, a 24 zostało rannych. Podkreślił jednak, że na razie nie jest możliwe podanie dokładnych danych. Na miejscu wciąż trwa akcja ratunkowa. Nie wiadomo, ile osób jest pod gruzami.

Ukraiński prezydent zaapelował o uznanie Rosji za państwo sponsorujące terroryzm. – Państwo rosyjskie stało się największą organizacją terrorystyczną świata. To fakt. I ma być to prawny fakt. I każdy na świecie powinien wiedzieć, że kupowanie czy przewożenie rosyjskiej ropy, utrzymywanie powiązań z rosyjskimi bankami, płacenie podatków i ceł państwu rosyjskiemu to dawanie pieniędzy terrorystom – mówił w wieczornym nagraniu.

Zełenski szacuje, że dotychczas Rosja zastosowała przeciwko Ukrainie prawie 2800 różnych pocisków manewrujących. – Bomb lotniczych, pocisków artyleryjskich, które uderzają w nasze miasta, po prostu nie da się zliczyć. Są ich setki tysięcy w ciągu czterech miesięcy wojny. To nic innego niż terror – podkreślił prezydent.

loader

RadioZET.pl/PAP