Zamknij

Zełenski: brutalność Rosji osiągnęła wyższy poziom niż podczas II wojny światowej

29.03.2022 14:14

- Brutalność Rosji na Ukrainie osiągnęła wyższy poziom niż podczas II wojny światowej - mówił przed duńskim parlamentem, Folketingiem, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zełenski wystąpił przed parlamentem w Danii
fot. EPA/Mads Claus Rasmussen PAP/EPA.

Wojna w Ukrainie, która trwa od ponad miesiąca, niesie za sobą kolejne ofiary i zniszczenia. Prezydent zaatakowanego przez Putina kraju Wołodymyr Zełenski ocenił wprost: brutalność Rosji osiągnęła wyższy poziom niż podczas II wojny światowej.

Zełenski o rosyjskiej agresji: gorzej niż w czasie II wojny światowej

- Tysiące śmiercionośnych pocisków jest codziennie wystrzeliwanych w naszym kierunku od strony rosyjskiej. Już 1370 pocisków zostało użytych w ciągu miesiąca w tej wielkiej inwazji na Ukrainę - podkreślił Zełenski.

Prezydent Zełenski poprosił Danię o wsparcie w odbudowie Mikołajowa, miasta, które od tygodni jest pod ostrzałem. – To miasto, które marzy tylko o jednym, o przywróceniu świetności przemysłu stoczniowego nad Morzem Czarnym - relacjonował Zełenski.

Wezwał także duńskie władze do zaprzestania importu rosyjskiej ropy. Z szacunków m.in. Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że największe straty gospodarcze Rosja poniesie wtedy, kiedy pozostałe europejskie kraje odetną się od jej surowców. Wówczas roczny budżet, z którego finansowane są także działania militarne, skurczy się o ponad jedną trzecią.

Trwa wojna na Ukrainie. Każda wojna to nie tylko konflikt polityczny i militarny. To przede wszystkim niewinne ofiary i ludzie, którzy tracą wszystko. Fundacja Radia ZET prowadzi dla nich akcję pomocową.

RadioZET.pl/PAP

WOJNA W UKRAINIE. RELACJA NA ŻYWO