Zamknij

Zełenski obiecuje Rosjanom zemstę. "Nadejdzie straszna, sprawiedliwa kara"

16.09.2022 19:22

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapewnił, że nadejdzie "straszna, w sposób sprawiedliwy" kara dla sprawców śmierci osób pochowanych w grobach pod Iziumem w obwodzie charkowskim. - Rosja pozostawia po sobie tylko śmierć i cierpienia - oświadczył.

Zełenski obiecuje Rosjanom zemstę. "Nadejdzie straszna, sprawiedliwa kara"
fot. Wołodymyr Zełenski

Wołodymyr Zełenski opublikował zdjęcia z wyzwolonego spod rosyjskiej okupacji Iziumu na swoim oficjalnym profilu na Facebooku. Jak poinformował, w grobach pod Iziumem odnaleziono ponad 400 ciał "ze śladami tortur, zabitych na skutek ostrzałów rakietowych, dzieci i wojskowych ukraińskich sił zbrojnych".

Zdjęcia prezydent opatrzył komentarzem: "To powinien zobaczyć cały świat". Zełenski oskarżył Rosję, że "pozostawia po sobie tylko śmierć i cierpienia". Dodał następnie: - Zabójcy, kaci, pozbawieni wszelkich ludzkich cech. Nie uciekniecie, nie ukryjecie się. Zapewnił, że nastąpi kara "za każdą zakatowaną duszę".

Zełenski obiecuje zemstę. "Nastąpi kara za każdą zakatowaną duszę"

Prezydent Ukrainy wezwał także do uznania Rosji za "państwo sponsorujące terroryzm". Władze ukraińskie poinformowały o odkryciu około 450 grobów w miejscu masowych pochówków pod niedawno wyzwolonym Iziumem w obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie Ukrainy.

Ekshumacja ciał rozpoczęła się w piątek. Prace prowadzi ukraińska policja i eksperci medycyny sądowej. Władze obwodu charkowskiego poinformowały, że ekshumowane ciała noszą ślady tortur.

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) poinformowało w piątek, że chce wysłać misję, która zbadałaby okoliczności śmierci ekshumowanych osób.

loader

RadioZET.pl/ PAP