Zamknij

Zełenski stawia warunki. "Może to być pierwszy krok do rozmów"

25.05.2022 10:39

Wycofanie rosyjskich wojsk do linii sprzed 24 lutego może być pierwszym krokiem do rozmów – mówił w środę podczas konferencji w Davos prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zapowiedział, że w sprawie negocjacji z Rosją zgodziłby się jedynie na format bezpośrednich rozmów z Władimirem Putinem.

Wołodymyr Zełenski o warunkach Ukrainy w negocjacjach z Rosją
fot. PAP/EPA/GIAN EHRENZELLER

Wołodymyr Zełenski wygłosił w środę 25 maja przemówienie online do publiczności zgromadzonej w szwajcarskim Davos z okazji Światowego Forum Ekonomicznego. Zełenski stwierdził, że na obecnym etapie Ukraińcy stawiają podstawowy warunek – powrót rosyjskich wojsk na granice sprzed 24 lutego, czyli dzień, w którym Rosja rozpoczęła inwazję.

- Wycofanie rosyjskich wojsk do linii sprzed 24 lutego może być pierwszym krokiem do rozmów – mówił Wołodymyr Zełenski.

Zełenski o warunkach negocjacji z Rosją. "Jeśli Putin rozumie rzeczywistość"

Prezydent Ukrainy dodał, że w rozmowach nie mogliby uczestniczyć pośrednicy i zgodziłby się jedynie na format bezpośrednich negocjacji pomiędzy nim i rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Polityk podkreślił, że Ukraina zamierza walczyć, dopóki nie odzyska całego swojego terytorium.

Zełenski zaznaczył, że jeśli Putin "rozumie rzeczywistość", to możliwe jest znalezienie dyplomatycznego wyjścia z konfliktu, niemniej - jak ocenił - "nie widzi obecnie w Rosji zainteresowania zakończeniem wojny".

Węgry blokują embargo na ropę z Rosji. "Za te sumy mogą kupić dowolną broń"

Prezydent Wołodymyr Zełenski skrytykował też Węgry za odmowę poparcia embarga na ropę z Rosji. Stwierdził wprost, że pieniądze, które Kreml otrzymuje z tytułu jej eksportu, finansują wojnę z Ukrainą. - Dotarliśmy do szóstego pakietu (sankcji). Do embarga na ropę. Wszyscy mówią, że Rosja zarobi w tym czasie 200 miliardów dolarów. Za takie sumy mogą kupić dowolną broń. Czy wprowadzono szósty pakiet? Nie. Dlaczego? Węgry uznały, że jest coś nie tak. Jakoś nie widzą świata w ten sposób – powiedział Zełenski, cytowany przez agencję UNIAN.

W środę premier Polski Mateusz Morawiecki zaapelował w tej sprawie do władz Węgier. - Apeluję, żeby Węgrzy jak najszybciej zrezygnowali z ropy rosyjskiej - powiedział premier Mateusz Morawiecki pytany o list premiera Viktora Orbana ws. wstrzymania dyskusji na szycie UE dotyczącej embarga na ropę z Rosji. Szef polskiego rządu mówił o tym podczas wizyty w firmie Siltec w podwarszawskim Pruszkowie.

RadioZET.pl/PAP/UNIAN

Wojna na Ukrainie - najnowsze informacje na żywo