Zamknij

Zełenski zapowiada zmiany na polsko-ukraińskiej granicy. "Rewolucyjne"

23.05.2022 11:52
Wołodymyr Zełenski
fot. Wołodymyr Zełenski

Ukraina i Polska wprowadzą wspólne kontrole celne. - To zrewolucjonizuje porządek na naszej granicy. Dzięki temu znacznie przyśpieszymy procedury i wyeliminujemy większość zagrożeń korupcyjnych - poinformował w nagraniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Na polsko-ukraińskiej granicy zostaną wprowadzone wspólne kontrole celne. Wołodymyr Zełenski poinformował o zawarciu bilateralnej umowy między władzami w Warszawie i Kijowie podczas wizyty Andrzeja Dudy w Ukrainie

Szczegóły nie są jeszcze znane, wiadomo jednak, że pogranicznicy z obu krajów będą przeprowadzać wspólne kontrole. Obaj prezydenci podkreślili, że ma to jeszcze bardziej przybliżyć oba narody.

Zełenski: Wprowadzimy wspólne polsko-ukraińskie kontrole celne

- Z radością stwierdzam, że stosunki polsko-ukraińskie są oparte na zupełnie czystych, szczerych podstawach, bez kłótni i starego, konfliktowego dziedzictwa. To jest osiągnięcie. Historyczny dorobek naszych narodów. I chcę, żeby na zawsze zachowało się braterstwo Ukraińców i Polaków - powiedział Zełenski i dodał, że dla Ukrainy będzie to początek integracji ze wspólną przestrzenią celną Unii Europejskiej. 

Prezydent Duda powiedział w ukraińskim parlamencie, że granica polsko-ukraińska ma łączyć, a nie dzielić. - To powinien być w tej chwili nasz wielki cel - stwierdził. Prezydent Duda zaproponował utworzenie nowego polsko-ukraińskiego traktatu o dobrym sąsiedztwie. - Obowiązujący od 1992 roku znakomicie spełnił swoje zadanie. Chcę, aby nowy traktat był wejściem na wyższy poziom - powiedział prezydent RP. 

Prezydenci rozmawiali w niedzielę m.in. o wsparciu obronnym Ukrainy i zaostrzeniu sankcji wobec Rosji. Omówili też kroki, jakie należy podjąć, aby urzeczywistnić pełne członkostwo Ukrainy w UE.

RadioZET.pl/Ukrinform/The Kyiv Independet/PAP

C