Zamknij

"Zemsta za Kaliningrad". Prorosyjscy hakerzy zaatakowali Litwę

27.06.2022 17:07
Władimir Putin
fot. Pool Sputnik Kremlin/Associated Press/East News

Hakerzy powiązani z Rosją przeprowadzili w poniedziałek cyberataki na litewskie instytucje państwowe i przedsiębiorstwa. Do ataków przyznała się grupa Killnet, która przekazała, że jest to zemsta za ograniczenie przez Litwę tranzytu z i do Kaliningradu.

Szef Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa Jonas Skardinskas w komunikacie nie wykluczył, że "w najbliższych dniach nadal będzie dochodzić do ataków o podobnej lub większej intensywności, zwłaszcza w sektorze transportowym, energetycznym i finansowym".

Rosyjskie cyberataki wymierzone w Litwę

W komunikacie przekazano, że obecnie "ustalane są podmioty najbardziej narażone na ataki, stosuje się dodatkowe środki bezpieczeństwa i trwa współpraca z dostępnymi międzynarodowymi dostawcami usług internetowych w celu znalezienia rozwiązań pozwalających opanować sytuację".

Nasilenie cyberataków na Litwie obserwowane jest od ubiegłego tygodnia. Ich ofiarą padły m.in. Koleje Litewskie, litewski operator systemu przesyłowego energii elektrycznej Litgrid oraz Państwowa Inspekcja Podatkowa.

– Ataki są różnorodne. Niektóre z nich są bardziej wyrafinowane, inne mniej. Dokonywane są przez cały czas, ale jak dotąd nie odnotowaliśmy zbyt dużych zakłóceń – zapewnił Skardinskas.

Blokada Kaliningradu

Od 18 czerwca zaczął obowiązywać zakaz tranzytu kolejowego stali i wyrobów z metali żelaznych między Kaliningradem a pozostałymi częściami Rosji przez Litwę. Jest to wynik sankcji UE nałożonych na Rosję z powodu jej inwazji w Ukrainie.

Rosja oskarżyła Litwę o wstrzymanie tranzytu i zapowiedziała działania odwetowe. Litwa podkreśla, że ograniczenie tranzytu to nie są jej działania, lecz skutki czwartego pakietu sankcji unijnych. Władze zapewniają, że nie zamierzają wprowadzać blokady rosyjskiej eksklawy.

RadioZET.pl/PAP

C