Zamknij

„Zgwałcili dwie nieletnie siostry”. Dramatyczna relacja przedstawicieli władz Kijowa

06.04.2022 11:39

Gwałty, morderstwa i śmierć dzieci. W takich słowach zastępczyni mera Iwankowa pod Kijowem Maryna Bezczastna opisała rosyjską okupację.

Dramat mieszkańców Kijowa
fot. AP/Associated Press/East News

Rosja od ponad 40 dni atakuje Ukrainę. Do dramatycznych wydarzeń doszło m.in. w podkijowskiej miejscowości Iwanków. Rosjanie gwałcili nastoletnie mieszkanki i zabijać dzieci – relacjonują władze.

Rosjanie mieli gwałcić nieletnie siostry. Dramatyczna relacja z okolic Iwankowa

Podkijowski Iwanków po 35 dniach walki został wyzwolony z rąk okupantów. „Choć mieszkańcy odetchnęli z ulgą i ogłosili zwycięstwo, to ich traumatyczne przeżycia na długo pozostaną w ich pamięci” – podaje stacja ITV.

Zastępczyni mera Iwankowa Maryna Bezczastna opowiedziała o historiach mieszkańców okupowanej dzielnicy. - W jednej z wiosek zgwałcono dwie siostry... dziewczyny w wieku 15 i 16 lat... To jeszcze dzieci - powiedziała.

- Kobiety były wyciągane za włosy z piwnic. Rosjanie znęcali się nad nimi. Dziewczęta zaczęły ścinać włosy na krótko, żeby być mniej atrakcyjne, żeby nikt już na nie nie patrzył – relacjonowała Bezczastna.

Dramatycznych historii z regionu jest więcej. ITV pisze o przepełnionych szpitalach pod Kijowem, do których trafia coraz więcej dzieci. Wiele z nich zginęło z rąk rosyjskiego agresora.

Mieszkanka Elena Koropad powiedziała ITV, że jej 12-letni syn Artem zginął od ran odniesionych w wyniku wybuchu fragmentu użytej przez rosyjskie wojsko bomby kasetowej. Do eksplozji doszło, gdy rodzina próbowała uciec spod ostrzału.

Szpital w obwodzie kijowskim, jak relacjonuje jeden z chirurgów dla ITV, działa w nadzwyczajnych warunkach. Brakuje wody, prądu, a na odział trafiają ranni w wyniku bombardowań.

RadioZET.pl/ITV/PAP

WOJNA W UKRAINIE. RELACJA NA ŻYWO