Zamknij
zima w Petersburgu
6 Zobacz galerię
fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV

Zima dała o sobie znać w całej Europie. W Petersburgu miniona noc okazała się najmroźniejsza od 128 lat - podał w poniedziałek ośrodek meteorologiczny Fobos.

Zima opanowała Europę. W najbliższych godzinach pogodę na Starym Kontynencie zdominuje  niż Harry, który przyniesie ze sobą huraganowy wiatr i obfite opady śniegu. Tymczasem w Petersburgu w Rosji temperatura spadła do minus 20,9 stopnia Celsjusza.

Zima w Rosji. W Petersburgu najzimniej od ponad wieku

Po raz ostatni podobne mrozy - minus 20,5 st. Celsjusza odnotowano 5 grudnia w 1893 roku. W XX wieku w dawnej stolicy Rosji tylko dwukrotnie padały rekordy zimna, związane z wyjątkowo chłodnym lipcem 2015 roku i z mrozami w styczniu 2002 roku. W 2019 roku temperatury zimą spadły do minus 20 st. Celsjusza.

Tymczasem w Moskwie meteorolodzy prognozują ciepły grudzień, a także luty. Mrozy nie ominą jednak stolicy Rosji - przyjdą w styczniu, a ogółem Moskwę czeka śnieżna zima ze sporymi zaspami śniegu

Dynamiczną pogodę zapowiadają synoptycy w Polsce. IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem. Alert dotyczy sześciu województw. O trudnych warunkach na drogach poinformowało również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB). "Spadek temperatury przy gruncie będzie powodował zamarzanie wilgotnej nawierzchni" - poinformowano w komunikacie. 

RadioZET.pl/PAP

C