Zamknij

40 stopni Celsjusza ocieplenia. Radykalna zmiana pogody w USA

Redakcja
02.02.2019 12:34
40 stopni Celsjusza ocieplenia. Radykalna zmiana pogody w USA
fot. Patrick Gorski/Xinhua News/East News

Wir polarny wciąż trzyma część Stanów Zjednoczonych w okowach mrozu, ale prognozy wskazują, że za kilka dni sytuacja zacznie się raptownie zmieniać. Skoki temperatury mogą sięgać 40 stopni Celsjusza.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Amerykańska firma AccuWeather zaobserwowała, że w Grand Forks w Dakocie Północnej odczuwalna temperatura przy silnym wietrze spadła we wtorek rano do minus 59 st. C. Z kolei Krajowa Służba Meteorologiczna (NWS) przewiduje na niedzielę w sąsiednim stanie Minnesota ocieplenie do 7 st. C. W przyszłą środę w nocy znowu ma się tam natomiast oziębić do minus 23 st. C.

W czwartek, kiedy było najzimniej, ponad 216 milionów Amerykanów doświadczyło temperatur poniżej zera. Co najmniej 11 stanów odnotowało większe mrozy niż na północy Alaski.

Jak wskazał meteorolog CNN Taylor Warda, w stanach Dakota Północna i Południowa, Minnesota, Illinois, Iowa, Indiana, Michigan, New Hampshire, Wisconsin, Nowy Jork i Pensylwania temperatura spadła poniżej minus 25 st. C. Podobnie było w Utqiagvik położonym na północ od koła podbiegunowego. W piątek do blisko 13 mln osób wciąż docierały ostrzeżenia przed mroźnymi wiatrami.

W związku z falą mrozów w tym tygodniu zmarło 16 osób - w stanach Iowa, Illinois, Michigan, Minnesota, Indiana i Wisconsin.

W Chicago mrozy doprowadziły, jak informuje CNN, do "lodowego trzęsienia ziemi" (ang. cryoseism). Powoduje je zamarzanie wód podziemnych, wywołujące pękanie skał i ziemi.

Gwałtowna zmiana pogody w USA

Krajowa Służba Meteorologiczna zapowiada, że wir polarny, który opanował Środkowy Zachód i Wielkie Równiny, w sobotę powróci do Kanady. W sobotę dla centralnych terenów Wielkich Równin przewiduje się wzrost temperatury do ponad 15 st. C – kilkadziesiąt stopni powyżej normy o tej porze roku.

Duże różnice temperatur odczują w najbliższych dniach mieszkańcy Chicago. W mroźną środę termometry pokazywały minus 30 st. C. W poniedziałek temperatura ma wzrosnąć do plus 10 st. C, czyli aż o 40 stopni.

Zobacz także

Nowojorczykom natura oszczędziła w styczniu tak ekstremalnych mrozów jak te na Środkowym Zachodzie, ale nie unikną oni raptownych zmian temperatury. W piątek rano odczuwalna temperatura w mieście przy silnym wietrze spadła do niemal minus 17 st. C. , w niedzielę ma wzrosnąć do ok. 7 st. C., a we wtorek podskoczy aż do 15,5. st. C.

TO CIĘ ZAINTERESUJE: Wodospad Niagara znów zamarza. Niesamowite zdjęcia obiegły już sieć 

RadioZET.pl/PAP/DG