Zamknij

Zimbabwe: W piątek zaprzysiężenie Mnangagwy na prezydenta

Redakcja
22.11.2017 14:28
Zimbabwe: W piątek zaprzysiężenie Mnangagwy na prezydenta
fot. PAP/EPA

Były wiceprezydent Zimbabwe Emmerson Mnangagwa w piątek zostanie zaprzysiężony na prezydenta, zastępując 93-letniego Roberta Mugabego, który ustąpił ze sprawowanego od 37 lat urzędu - poinformował w środę przewodniczący parlamentu Jacob Mudenda.

Były wiceprezydent, który uciekł z Zimbabwe w obawie o swoje bezpieczeństwo, ma w środę wrócić do kraju. Dwa tygodnie temu został odwołany ze stanowiska przez Mugabego, co stało się bezpośrednią przyczyną bezkrwawego wojskowego zamachu stanu, w wyniku którego prezydent został zmuszony do ustąpienia ze stanowiska. We wtorek Mnangagwa, nazywany "Krokodylem", wydał oświadczenie, w którym wezwał naród Zimbabwe do zjednoczenia w celu odbudowy kraju.

- Nigdy więcej naród nie powinien być zakładnikiem jednej osoby, której pragnieniem jest sprawowanie urzędu aż do śmierci, bez względu na koszty poniesione przez społeczeństwo - stwierdził.

Jak zaznacza Reuters, część opinii publicznej w Zimbabwe jest krytycznie nastawiona do Mnangagwy, gdyż, tak jak Mugabego, oskarża się go o prześladowanie przeciwników politycznych.

Mnangagwa sprawował urząd ministra sprawiedliwości i obrony, a w latach 80. był szefem resortu bezpieczeństwa wewnętrznego.

W niedzielę, po tym, jak Mugabe został usunięty z funkcji przewodniczącego partii Afrykańskiego Narodowego Związku Zimbabwe - Frontu Patriotycznego (ZANU-PF), Mnangagwę wybrano na nowego lidera rządzącego ugrupowania.

Mugabe pozostawał u władzy przez 37 lat i był najstarszym szefem państwa na świecie. Pod jego rządami zasobny wcześniej kraj popadł w ruinę gospodarczą, a jego przeciwnicy polityczni byli prześladowani.

RadioZET.pl/pap/mal