Zamknij

Dramat w kopalni. Ponad 60 górników uznano za martwych

Redakcja
15.02.2019 21:55
Dramat w kopalni. Ponad 60 górników uznano za martwych
fot. PAP/EPA

Od 60 do 70 górników uważa się za martwych po wypadku w dwóch odkrywkowych kopalniach złota w środkowym Zimbabwe - podały w piątek władze. Trzy dni temu kopalnie zostały zalane wodą.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

„Szacuje się, że między 60 a 70 nielegalnie pracujących górników znajdowało się w zalanych częściach kopalni. Obecnie trwa wypompowywanie wody, aby odnaleźć ciała” - poinformował minister spraw wewnętrznych July Moyo.

Minister zaapelował też społeczności Zimbabwe o pomoc w sfinansowaniu działań związanych z usuwaniem skutków wypadku. Podkreślił, że pieniądze są jeszcze potrzebne na dokończenie akcji wypompowywania wody, a potem na pomoc rodzinom ofiar, transport ciał i pogrzeby. Jego zdaniem potrzeba na to 177 tysięcy euro.

July Moyo zapewnił, że wszelkie darowizny zostaną wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem i nie należy obawiać się oszustw. Dodał, że istnieją bardzo małe szanse na to, aby znaleźć jeszcze kogoś żywego.

Nielegalne wydobycie

Do tragedii doszło we wtorek, podczas pory deszczowej. Woda przerwała tamy i przez dwa dni zalewała głębokie na ok. 20 metrów szyby wydobywcze.

Miejscowi nielegalni kopacze złota poszukują cennego kruszcu - na ogół pod osłoną nocy, ryzykując życie - w opuszczonych sztolniach i wyrobiskach na terenach należących do towarzystwa górniczego RioZim.

Zobacz także

RioZim zawiesiło w ubiegłym tygodniu wydobycie w należących do niego trzech czynnych kopalniach złota, ponieważ rząd Zimbabwe nie ma chwilowo środków na zakup kruszcu.

Minikopalnie w Zimbabwe dostarczyły w 2018 roku ponad 30 ton złota.

RadioZET.pl/PAP/JŚ