Zamknij

"Złotówka już wprowadzona w Ukrainie". Rosja wzięła na celownik Polskę w nowym planie

10.08.2022 15:46

Rosyjskie władze okupacyjne starają się przekonać mieszkańców zajętych terenów Ukrainy, że kraj został podzielony między Polskę i Rosję – poinformował w środę ukraiński wywiad wojskowy (HUR) na swojej stronie internetowej. To kolejne uderzenie rosyjskiej propagandy w nasz kraj.

Władimir Putin
fot. EPA/MIKHAIL KLIMENTYEV

Rosyjscy propagandyści, ale również przedstawiciele Kremla, jeszcze przed inwazją z 24 lutego sugerowali, że Polska jest zainteresowana rozbiorem Ukrainy. Rzecznik ministra koordynatora ds. służb specjalnych Stanisław Żaryn nazywał to kłamstwami. Ocenił, że poprzez dezinformację Rosja chce uderzyć w Polskę i Ukrainę. 

Ukraiński wywiad wojskowy ostrzegł w środę, że Rosjanie zamierzają wykorzystać wrogą propagandę przeciw Polsce i Ukrainie w swoim nowym planie. Według HUR wielkie przedsiębiorstwa Melitopola w obwodzie zaporoskim na południowym wschodzie Ukrainy otrzymały wytyczne, by organizować z pracownikami zebrania, na których będzie przekazywana następująca informacja: "Ukraina już została podzielona. Na terytorium zachodnich obwodów wprowadzono do obiegu polską złotówkę i w większości sklepów są podwójne ceny. Nie ma jak uciec od Rosji. Ukraina nie jest już taka, jaka była”.

Ukraina podzielona między Polskę i Rosję? To dezinformacja

Ukraiński wywiad wojskowy uważa, że taki przekaz ma na celu zachwianie moralną i psychiczną postawą proukraińskiej ludności, która pozostała na okupowanych terenach. 

Wywiad podkreślił przy tym, że mieszkańcy zajętych przez siły rosyjskie obszarów powinni pamiętać, że Ukraina pozostaje niepodzielnym państwem. Ukraińskie służby wywiadowcze ostrzegły również, że każdy okupant i kolaborant dostanie zasłużoną karę.

RadioZET.pl/PAP