Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Zmarł marynarz, którego pocałunek stał się symbolem końca II wojny światowej

18.02.2019 20:21
xxx wiadomosci

W wieku 95 lat zmarł George Mendonsa - marynarz, który został uwieczniony na słynnym zdjęciu zrobionym na Times Square w Nowym Jorku. Żołnierz został uwieczniony w 1945 roku, jak całuje kobietę podczas świętowania zakończenia II wojny światowej.

Zmarł marynarz, którego pocałunek stał się symbolem końca II wojny światowej. V-J Day in Times Square fot. Retrographic / mediadrumworld.co/EAST NEWS

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak podała agencja AFP, 95-letni George Mendonsa zmarł w niedzielę rano, po ataku padaczki w domu opieki w mieście Middleton w amerykańskim stanie Rhode Island. 

Mendonsa, który podczas II wojny światowej służył na Pacyfiku, w momencie kapitulacji Japonii 14 sierpnia 1945 roku był na urlopie domowym. Podczas świętowania zakończenia krwawego konfliktu na Times Square pocałował kobietę ubraną w strój pielęgniarki.

Tę chwilę na czterech zdjęciach uwiecznił fotograf Alfred Eisenstadt pracujący dla magazynu "Life". Opowiadał, że podczas celebracji w centrum Nowego Jorku zauważył w pewnym momencie marynarza, który chwytał każdą zauważoną kobietę.   

Namiętny pocałunek został następnie opublikowany w tygodniku, a zdjęcie całującej się pary stało się jednym z symboli końca II wojny światowej.

Fotograf nie podpisał jakie osoby znalazły się na zdjęciu. Dopiero po latach ustalono personalia marynarza i pielęgniarki - był to George Mendonsa oraz Greta Zimmer Friedman, która zmarła w 2016 roku w wieku 92 lat.

Mendonsa uważa się za marynarza ze zdjęcia, choć jak zaznaczyła agencja AFP, nie potwierdziły tego cyfrowe badania rozpoznawania twarzy. 

RadioZET.pl/AFP/PTD 

Oceń