Zamknij

Zmarł marynarz, którego pocałunek stał się symbolem końca II wojny światowej

Redakcja
18.02.2019 20:21
Zmarł marynarz, którego pocałunek stał się symbolem końca II wojny światowej. V-J Day in Times Square
fot. Retrographic / mediadrumworld.co/EAST NEWS

W wieku 95 lat zmarł George Mendonsa - marynarz, który został uwieczniony na słynnym zdjęciu zrobionym na Times Square w Nowym Jorku. Żołnierz został uwieczniony w 1945 roku, jak całuje kobietę podczas świętowania zakończenia II wojny światowej.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak podała agencja AFP, 95-letni George Mendonsa zmarł w niedzielę rano, po ataku padaczki w domu opieki w mieście Middleton w amerykańskim stanie Rhode Island. 

Mendonsa, który podczas II wojny światowej służył na Pacyfiku, w momencie kapitulacji Japonii 14 sierpnia 1945 roku był na urlopie domowym. Podczas świętowania zakończenia krwawego konfliktu na Times Square pocałował kobietę ubraną w strój pielęgniarki.

Zobacz także

Tę chwilę na czterech zdjęciach uwiecznił fotograf Alfred Eisenstadt pracujący dla magazynu "Life". Opowiadał, że podczas celebracji w centrum Nowego Jorku zauważył w pewnym momencie marynarza, który chwytał każdą zauważoną kobietę.   

Namiętny pocałunek został następnie opublikowany w tygodniku, a zdjęcie całującej się pary stało się jednym z symboli końca II wojny światowej.

Fotograf nie podpisał jakie osoby znalazły się na zdjęciu. Dopiero po latach ustalono personalia marynarza i pielęgniarki - był to George Mendonsa oraz Greta Zimmer Friedman, która zmarła w 2016 roku w wieku 92 lat.

Mendonsa uważa się za marynarza ze zdjęcia, choć jak zaznaczyła agencja AFP, nie potwierdziły tego cyfrowe badania rozpoznawania twarzy. 

Zobacz także

RadioZET.pl/AFP/PTD