Zamknij

Spór o likwidację zmiany czasu. Kraje UE są niezadowolone

Redakcja
05.10.2018 21:39
Zegarek
fot. Pixabay

Państwa członkowskie Unii Europejskiej sprzeciwiają się szybkiej likwidacji zmiany czasu. O sprawie informuje pięcioro dyplomatów w rozmowie z POLITICO - podaje Onet. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Komisja Europejska pod koniec sierpnia zapowiedziała, że przedstawi propozycję w sprawie zmiany dyrektywy dotyczącej czasu letniego, która harmonizuje datę i czas jego wprowadzenia we wszystkich państwach członkowskich UE.

– Trzeba wziąć pod uwagę, że 4,6 mln Europejczyków wzięło udział w konsultacjach publicznych. Rezultat tych konsultacji jest bardzo jasny. 84 proc. z nich chce zniesienia zmiany czasu. Polityczna decyzja została podjęta, trzeba się wsłuchiwać w głos Europejczyków – mówił na konferencji prasowej rzecznik KE. 

Respondenci uznali, że za zniesieniem zmiany czasu przemawiają względy związane z  negatywnym wpływem na zdrowie, wypadkami drogowymi lub brakiem oszczędności energii.

Koniec zmiany czasy. Kraje UE są niezadowolone 

Unijni dyplomaci twierdzą, że realizacja pomysłu likwidacji zmiany czasu w 2019 roku jest nierealna. Część państw członkowskich zarzuca KE zbyt wielką swobodę w wyborze między czasem zimowym a letnim. Grecja jest jedynym krajem Unii, który chce utrzymać system zmiany czasu.

Portugalia, Cypr i Polska skłaniają się ku czasowi letniemu. Finlandia, Dania i Holandia wolą zatrzymać czas zimowy - czytamy w Onecie. Zgodnie z planem KE, kraje wspólnoty muszą powiadomić Brukselę o swojej decyzji do 31 marca 2019 roku.

Zobacz także

 – To sezon wyborczy, więc Junckerowi może zależeć na szybkim sukcesie, ale zbyt łatwo w ten sposób zrzuca się decyzję na państwa członkowskie - powiedział dyplomata z Europy Zachodniej.

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-49 i 1957-64. Obecnie obowiązuje nieprzerwanie od 1977 roku. W naszym kraju kwestią zmiany czasu zajmował się z inicjatywy PSL Sejm. Ze względu na regulacje unijne sprawa została jednak wstrzymana.

RadioZET.pl/Onet/DG 

C