Zamknij

Koniec ze zmianą czasu? Jest rezolucja Parlamentu Europejskiego

Redakcja
08.02.2018 17:25
Koniec ze zmianą czasu? Jest rezolucja Parlamentu Europejskiego
fot. Pixabay

Eurodeputowani wezwali Komisję Europejską do przeprowadzenia dogłębnej analizy wpływu zmian czasu na nasze zdrowie. Zdaniem europosłów przepisy dotyczące tej kwestii powinny być zmienione. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

 

Inicjatywa „Stop zmianie czasu” jest wspierana przez wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego. Heidi Hautala uważa, że przestawianie zegarków o godzinę jest zbędnym archaizmem. — Doskonale wiemy, że ludzki organizm ma swój wewnętrzny „zegar”. Umyślne zakłócanie go dwa razy w roku można uznać za działanie szkodliwe dla zdrowia — powiedziała Hautala. 

Obserwatorzy zauważają, że tegoroczne przyjęcie przez PE odpowiedniej rezolucji jest wyraźnym znakiem dla Komisji Europejskiej do ponownego rozpatrzenia problemu. Wnioski o uregulowanie kwestii zmiany czasu trafiają do Parlamentu Europejskiego co rok. 

Zobacz także

Za przyjęciem dokumentu głosowało 384 eurodeputowanych — przy 153 głosach przeciw i 12 osobach wstrzymujących się od głosu. 

O czasie letnim mówi unijna dyrektywa z 2001 r., która harmonizuje datę i czas jego wprowadzenia we wszystkich państwach członkowskich. Uzasadnieniem jest sprawne funkcjonowanie nie tylko transportu i komunikacji, ale również innych sektorów przemysłu, które wymagają stałego, długookresowego planowania.

Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na świecie. Obowiązuje we wszystkich krajach europejskich, z wyjątkiem Islandii i Białorusi. W 2014 roku na stałe na czas zimowy przeszła Rosja. W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964. Obecnie obowiązuje nieprzerwanie od 1977 roku.

RadioZET.pl/PAP,Wirtualna Polska/DG 

C