Zamknij

Izba Gmin za zmianą daty brexitu. Odrzucono osiem alternatyw

Dominik Gołdyn
27.03.2019 23:31
Theresa May
fot. PAP/EPA

Brytyjska Izba Gmin odrzuciła w środę wieczorem osiem propozycji w orientacyjnym głosowaniu nad alternatywnymi scenariuszami ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Jednocześnie Izba Gmin zgodziła się na przesunięcie daty brexitu z 29 marca na 12 kwietnia lub 22 maja.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Za zmianą daty brexitu w prawie brytyjskim na 12 kwietnia lub 22 maja 2019 roku opowiedziało się 441 członków Izby, przeciw było 105.  

Brexit. Izba Gmin odrzuciła osiem alternatyw

Posłowie głosowali nad następującymi propozycjami:

  •     przeprowadzenie bezumownego brexitu w terminie 12 kwietnia
  •     członkostwo we wspólnym rynku i unii celnej UE lub jedynie we wspólnym rynku bez unii celnej UE
  •     pozostanie jedynie w unii celnej UE
  •     przyjęcie alternatywnego planu opozycyjnej Partii Pracy
  •     całkowite wycofanie się z procesu wyjścia z UE, jeśli do dnia poprzedzającego termin brexitu nie zostanie przegłosowany alternatywny plan
  •     organizacja referendum ratyfikacyjnego dla ostatecznej decyzji ws. brexitu
  •     próba wynegocjowania okresu przejściowego nawet w razie odrzucenia umowy wyjścia z UE

Wynik głosowania nie byłby wiążący prawnie dla rządu Theresy May, ale brak poparcia dla każdej z przedstawionych opcji jedynie podkreślił skalę podziałów wśród parlamentarzystów ws. opuszczenia Wspólnoty.  

Najbliżej uzyskania poparcia była propozycja, zgłoszona przez pro-europejskiego posła Partii Konserwatywnej Kena Clarke'a, sugerująca wypracowanie w przyszłości formy unii celnej pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską (porażka ośmioma głosami, 264 - 272). 

Zobacz także

W odpowiedzi na wynik głosowania minister ds. brexitu Stephen Barclay powtórzył stanowisko rządu, że najlepszą opcją pozostaje przyjęcie proponowanej przez administrację umowy ws. wyjścia z Unii Europejskiej, którą posłowie wcześniej dwukrotnie odrzucali dużą różnicą głosów.
RadioZET.pl/PAP/DG