Zamknij

Znamy datę wyroku Trybunału ws. przekroczenia przez Polskę norm jakości powietrza

Redakcja
23.01.2018 19:06
Znamy datę wyroku Trybunału ws. przekroczenia przez Polskę norm jakości powietrza
fot. Archiwum RadioZET.pl

Służby prasowe Trybunału Sprawiedliwości UE poinformowały, że wyrok ws. przekroczeń norm jakości powietrza w Polsce zostanie ogłoszony 22 lutego. To ostatnia okazja dla polskiego rządu, aby uniknąć kary – alarmują ekolodzy.

Sprawa zaczęła się w 2016 roku, gdy Komisja Europejska pozwała Polskę do Trybunału UE za nieprzestrzeganie unijnych przepisów dotyczących jakości powietrza. Zbyt wysokie stężenie pyłów w powietrzu stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego – alarmowali europosłowie.

Oddychamy smogiem

Polski rząd został oskarżony o przekroczenie dobowych norm dla pyłu PM10, brak odpowiednich działań określonych w programach ochrony powietrza oraz nieprawidłowe wdrożenie unijnej dyrektywy w sprawie jakości powietrza. Oskarżenia były poważne i bardzo konkretne: KE wskazała, że przez co najmniej pięć lat od 2007 do 2013 r. dobowe dopuszczalne wartości pyłu zawieszonego w powietrzu były stale przekraczane w 35 spośród 46 stref jakości powietrza w Polsce.

Alarm ekologów

Ekolodzy alarmują, że to ostatni moment, aby coś jeszcze w tej sprawie zmienić. – Po pierwsze, rząd musi pilnie wdrożyć regulacje dotyczące jakości węgla. Po drugie, władze powinny zmienić sposób, w jaki projektują politykę jakości powietrza. Podejmowane działania muszą przynosić efekty w najkrótszym możliwym czasie, takie są wymogi prawa unijnego – wyjaśnia prawnik Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi Małgorzata Smolak w rozmowie z PAP.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Client Earth/strz