Zamknij

Związek Polaków w Niemczech walczy o status mniejszości narodowej. Berlin odmawia

Redakcja
03.05.2017 17:15
Związek Polaków w Niemczech walczy o status mniejszości narodowej. Berlin odmawia
fot. pexels.com

Związek Polaków w Niemczech stara się o przyznanie statusu mniejszości narodowej Polakom mieszkającym na stałe w Niemczech. Władze w Berlinie odmawiają. Związek chce skierować sprawę do sądu.

Próby przyznania Polakom statusu mniejszości narodowej nie są postulatem całej Polonii mieszkającej w Niemczech. Związek powołuje się na to, że w okresie międzywojennym Polacy z zagłębia Ruhry stanowili oficjalną mniejszość, jednak władze RFN już tego nie przywróciły.

Zdaniem wielu działaczy polonijnych, nasi sąsiedzi nie w pełni realizują zapisy Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie i Przyjaznej Współpracy, np. te dotyczące finansowania nauki języka polskiego w Niemczech.

Berlin odmawia

Jak donosi portal Bankier.pl, w 2014 r. związek skierował do niemieckiego MSW wniosek o wpisanie Polaków do rejestru mniejszości narodowych. Ministerstwo odmówiło, uznając, że mieszkający w Niemczech Polacy nie spełniają odpowiednich kryteriów - nie są ludnością "rodzimą" i "tradycyjnie osiadłą" w Niemczech.

Zdaniem związku, nasi rodacy w Niemczech powinni mieć takie same przywileje jak mniejszość niemiecka w Polsce, co – jak podaje Bankier.pl – wynika z zapisów Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie i Przyjaznej Współpracy z 1991 r.

Mniejszość niemiecka w Polsce

Obecnie na mniejszość niemiecką w Polsce składają się głównie mieszkańcy narodowości niemieckiej sprzed 1939 i ich potomkowie na tzw. Ziemiach Odzyskanych, którzy po przejęciu tych terenów przez państwo polskie zadeklarowali chęć pozostania na tych ziemiach i uniknęli wysiedlenia po II wojnie światowej. Jest to głównie ludność małych miejscowości koło Opola, mająca od 1992 r. podwójne obywatelstwo

RadioZET.pl/Bankier.pl/Wikipedia/strz