Alarmujące sygnały z Białorusi. "Planowanie użycia wojsk"

31.01.2023 09:37

Na Białorusi rozpoczęły się ćwiczenia sztabowe wspólnego z Rosją Regionalnego Zgrupowania Wojsk - powiadomił we wtorek Reuters, powołując się na tamtejsze ministerstwo obrony. To kolejna oznaka ścisłej współpracy reżimów w Mińsku i Moskwie, która tylko wzmaga spekulacje, dotyczące ewentualnego przystąpienia Białorusi do wojny w Ukrainie.

Łukaszenka Putina
fot. Shamil Zhumatov, Pool Photo via AP/East News

Nie ustają spekulacje na temat tego, czy Białoruś dołączy bezpośrednio do wojny w Ukrainie. Alaksandr Łukaszenka na razie nie zdecydował się wysłać swojej armii za południową granicę. Ostatnio jednak pojawiły się doniesienia, że białoruskich żołnierzy widziano w Kyryliwce nad Morzem Azowskim.

Mimo tego reżim w Mińsku ściśle współpracuje z Władimirem Putinem, m.in. udostępniając rosyjskiej armii sprzęt, terytorium do ćwiczeń oraz zaplecze medyczne i żywnościowe. Na styczniowym spotkaniu z rosyjskim ministrem obrony Siergiejem Ławrowem Łukaszenka wielokrotnie podkreślał, że jego kraj "robi wszystko, co jest potrzebne dla Rosji".

Rosja i Białorus współpracują. Wspólne ćwiczenia wojskowe

Oznaką współpracy militarnej między Rosją i Białorusią są również ćwiczenia sztabowe Regionalnego Zgrupowania Wojsk. Poinformował o nich Reuters, powołując się na białoruskie ministerstwo obrony. Jak przekazano, ćwiczenia będą trwać tydzień i są przygotowaniem do wrześniowych manewrów Tarcza Związku-2023, które mają się odbyć na terytorium Rosji.

Przedmiotem ćwiczeń ma być „wspólne planowanie użycia wojsk na podstawie doświadczeń z konfliktów zbrojnych ostatnich lat”. Cel to „podwyższenie poziomu zgrania dowodzenia wojskowego dwóch państw”.

Formalnie zadaniem Regionalnego Zgrupowania Wojsk jest ochrona Państwa Związkowego Białorusi i Rosji. Łukaszenka ogłosił utworzenie zgrupowania w październiku ubiegłego roku na tle trwającej agresji Rosji wobec Ukrainy oraz obaw o możliwe wykorzystanie terytorium Białorusi do nowego ataku na ten kraj.

Moskwa i Mińsk regularnie informują, że na terytorium Białorusi odbywają się przedsięwzięcia, które mają zwiększyć zgranie i interoperacyjność wojsk obu krajów w ramach Regionalnego Zgrupowania Wojsk Państwa Związkowego.

loader

RadioZET.pl/PAP